fbpx

Rodzinna atmosfera, prezenty i suto zastawiony stół pełen pysznych tradycyjnych potraw. Ale też stres, pośpiech, przebywanie w licznym gronie, bieganie za prezentami, aż w końcu… uczucie wyczerpania i przejedzenie. Znasz to? Święta większości z nas kojarzą się miło i ciepło, jednak dla organizmu bywają nie lada wyzwaniem. Jak zatem zadbać o siebie by utrzymać formę w grudniu i chronić się przed osłabieniem? Mamy na to pyszny sposób. Pić sok z buraka!

Sok z buraków, oprócz swojego charakterystycznego smaku, kryje w sobie bogactwo składników odżywczych, wpływających korzystnie na zdrowie. Oto 5 powodów, dla których warto uwzględnić go w swojej diecie.

Wysoka zawartość antyoksydantów

Buraki i sok z tych warzyw są świetnym źródłem antyoksydantów. Nie tylko folianów, ale także witaminy C, karotenoidów oraz beta-alaniny przeciwdziałającym działaniu wolnych rodników.[1] Co więcej, badania potwierdzają, że buraki są jednym z najbogatszych źródeł betalain – grupy związków roślinnych, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, co przyczynia się do ochrony komórek przed uszkodzeniem.[2] Na pewno pomogą zwalczyć stres związany z kolejkami i brakiem cynamonu w kilku okolicznych sklepach.

Obniżanie ciśnienia krwi

Sok z buraków zawiera znaczne ilości azotanów, które w organizmie przekształcają się w tlenek azotu. Rozszerza on naczynia krwionośne, co może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi.[3] Czy to oznacza, że podczas wigilijnych rozmów nie podniesie się nam ciśnienie? Warto sprawdzić.

Wspomaganie wydolności fizycznej

Wnoszenie choinki, ciężkie zakupy, bieganie za prezentami. To niezłe wyzwanie fizyczne. Azotany obecne w burakach mają zdolność poprawiania przepływu krwi i zwiększania dostarczania tlenu do mięśni. To może prowadzić do poprawy wydolności fizycznej, co potwierdzają wyniki badań nad wpływem soku z buraków na wydolność sportowców.[4]

Wspieranie zdrowia układu pokarmowego

Smażony karp, łazanki, śledzie, a na deser makowiec. Podczas Świąt układ pokarmowy zmuszany jest do niecodziennego wysiłku. Okazuje się, że na sok z buraka może pomóc zaradzić nawet problemom żołądkowym. Badania wskazują bowiem na potencjalne właściwości ochronne soku z buraków w stosunku do błony śluzowej żołądka, co może być korzystne dla osób z problemami trawiennymi.[5]

Detoksykacja organizmu

A skoro o przejedzeniu mowa… Większa niż zwykle ilość tłuszczu, cukru i soli, którą wielu z nas spożywa w trakcie Świąt nie wpływa korzystnie na organizm i może przyczynić się do zauważalnego spadku formy. Często po takich kilku dniach biesiadowania czujemy się ciężko i bez energii. W tym przypadku również może pomóc sok z buraka. Zawarte w nim, wspomniane wcześniej betalainy wspierają procesy detoksykacji w organizmie, pomagając w usuwaniu toksyn.[6]

Początek grudnia to zatem idealny czas na wprowadzenie nowej rutyny – picia jednej szklanki soku z buraków dziennie. Taka porcja wpłynie korzystnie na nasz organizm i pozwoli lepiej przygotować się na wyzwania świątecznego czasu.[1] //apetytnapolskie.com/soki-warzywne-to-prawdziwa-bomba-witamin-co-kryje-w-sobie-sok-z-buraka/

[2] Clifford T., Howatson G., West DJ, Stevenson EJ. The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. 2015 Apr;7(4):2801-22.

[3] //apetytnapolskie.com/soki-warzywne-to-prawdziwa-bomba-witamin-co-kryje-w-sobie-sok-z-buraka/

[4] //apetytnapolskie.com/sok-z-buraka-idealny-towarzysz-na-szlaku/

[5] Sajad R, Zanwar AA, Hegde MV, Bodhankar SL. Gastroprotective effect of beetroot juice on indomethacin-induced gastric ulcer in rats. Pharmacognosy Res. 2014 Apr;6(2):108-15.

[6] Wootton-Beard PC, Ryan L. A beetroot juice shot is a significant and convenient source of bioaccessible antioxidants. J Funct Foods. 2011 Jan;3(4):329-34.