fbpx

Lato obfituje w sezonowe warzywa i owoce. Chociaż większości z nas od razu przychodzą na myśl truskawki, szparagi czy owoce jagodowe, nie zapominajmy w tym czasie o strączkach! Nie dość, że są pełne składników odżywczych, są także bardzo dobrym źródłem białka oraz błonnika. Właśnie dlatego powinny pojawiać się w naszym codziennym jadłospisie. Poznaj najpopularniejsze strączki i przekonaj się, co dobrego w sobie kryją!

Bób

Bób jest lubiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Można zjadać go ze skórką lub bez – w zależności od preferencji. Tak jak wszystkie strączki jest bardzo dobrym źródłem białka i błonnika pokarmowego. Do tego cechuje się wysoką zawartością witaminy C oraz K, a także folianów, chroniących układ nerwowy. Można dodać go do lekkich sałatek, zup, past, ale także jeść samodzielnie jako przekąskę. We wszystkich postaciach pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wspomaga również prawidłowe działanie układu nerwowego, ze względu na obecność niacyny.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa jest popularna prawie we wszystkich krajach na całym świecie. Również w Polsce jej smak po ugotowaniu z dodatkiem masła i bułki tartej, to dla większości z nas smak dzieciństwa. Nadaje się również do letnich sałatek, potraw duszonych, czy jako dodatek do zup. Można wyróżnić jej dwa rodzaje: żółta, o delikatniejszym smaku oraz zielona, bardziej wyrazista. Co ciekawe, fasolka szparagowa składa się aż z 90% z wody, przez co jest niskokaloryczna. Warto ją również spożywać ze względu na obecność antyoksydantów, takich jak witamina C, które opóźniają proces starzenia skóry.

polska fasola na durszlakuGroszek zielony

Chociaż mały i niepozorny, jest prawdziwą bombą witaminową. Swoim kolorem przyciąga wzrok i urozmaica nasze posiłki. Ze względu na swój smak i wielkość idealnie nadaje się do sałatek, duszonych potraw, czy past warzywnych. Charakteryzuje się również dużą zawartością antyoksydantów, dlatego ma znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Zawiera także wysokie ilości takich składników mineralnych, jak magnez, potas, cynk oraz żelazo, które wspierają codzienne funkcjonowanie organizmu, jednocześnie chroniąc go przed chorobami, m.in. układu krążenia.

Fasola

Biała, czerwona, czarna – do wyboru, do koloru. Każdy znajdzie swój ulubiony smak. W szczególności zachwycają się nią wegetarianie i weganie, u których w posiłkach stanowi jedno z głównych źródeł białka. Jednak osoby spożywające mięso również powinny ją polubić – jest na nią miejsce w diecie każdego. Fasola jest idealnym składnikiem sałatek, duszonych potraw, past czy wegetariańskich pasztetów. Charakteryzuje się również dużą zawartością błonnika – składnika, który usprawnia perystaltykę jelit. Podobnie jak groszek jest także skarbnicą składników mineralnych, charakteryzuje się dodatkowo wysoką zawartością m.in. witaminy B6, wspierającą produkcję czerwonych krwinek.

Polska fasola rozsypana na stole

Wszystkie nasiona roślin strączkowych charakteryzują się dużą zawartością błonnika, a także białka. Ze względu na to powinny się pojawiać na naszych stołach minimum 2 razy w tygodniu. Jeśli połączymy je w sałatce z rukolą, pomidorem, ogórkiem i do tego popijemy szklanką ulubionego soku, np. marchwiowego, dodamy sobie mnóstwo składników odżywczych i energii na wakacyjne rozrywki.