fbpx

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Jak wiadomo, jest ona dla Polaków coroczną okazją do skorzystania z pięknej pogody i rozpoczęcia sezonu grillowego. Na ruszcie zwykle królują różnego rodzaju mięsa. Aby jednak urozmaicić menu i zadbać o zbilansowaną dietę, warto postawić na zdrowe warzywa. Mogą być one zarówno idealnym dodatkiem do mięs, jak i stanowić samodzielny posiłek np. dla wegetarian.

Dobrze przyrządzone warzywa są bardzo aromatyczne i cieszą bogactwem smaku, a grillowanie pozwala zachować większość zawartych w nich składników odżywczych oraz witamin. Dzieje się tak, ze względu na krótszy czas obróbki termicznej, niż w przypadku gotowania.

Nawet w czasie urlopowym, warto zadbać o odpowiedni poziom spożycia warzyw i owoców. Jedzenie dużej ilości smażonego mięsa oznacza przyjmowanie dużej liczby kalorii. Ich nadmiar powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, a w efekcie nadwagę lub otyłość.  Należy pamiętać, aby warzywa stanowiły przynajmniej połowę porcji naszego posiłku. Te zawierające dużą ilość witaminy C dodatkowo zwiększą wchłanianie żelaza z posiłku. Warzywa świetnie nadają się też na grilla, są niskokaloryczną alternatywą tłustych mięs. Trzeba oczywiście zadbać również o właściwą podaż płynów – również w postaci soków warzywnych lub owocowych – radzi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, dietetyk kliniczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oto propozycje warzyw, po które warto sięgnąć w zbliżającym się sezonie, oraz ich właściwości prozdrowotne:

Papryka – to jedno z najbardziej popularnych warzyw do grillowania. Występuje w wielu kształtach i kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym, a nawet białym. Jest źródłem witaminy C (zawiera jej 3 razy więcej niż cytryna!), a także witaminy B6, A oraz E. Pozytywnie wpływa na skórę i kości, pomagając im w produkcji kolagenu, a także wspomaga proces produkcji czerwonych krwinek i utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza.[1]

Pomidor – to bogate w potas i bardzo lubiane w kuchni warzywo, może być nieco problematyczne w procesie grillowania, ze względu na swoją płynną w środku konsystencję. Zamiast wrzucenia go na ruszt, można przyrządzić sałatkę z pomidorem w roli głównej, lub spożyć go w postaci soku. Jego wytrawny smak będzie doskonale komponował się z różnego rodzaju potrawami. Pomidor jest źródłem naturalnego barwnika o nazwie likopen, o silnym działaniu przeciwutleniającym.[2] Pozytywnie wpływa też na układ nerwowy, mięśniowy oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Cebula – to bardzo wyraziste w smaku warzywo, podczas grillowania ulega karmelizacji. Dzięki temu można cieszyć się jej słodko-pikantnym aromatem. Zawiera przeciwutleniacze, znane jako substancje wspomagające zapobieganie nowotworom.[3] Jej spożycie to naturalna metoda zwalczania infekcji, co może być przydatne, nie tylko zimą, ale też w maju, gdy polska pogoda potrafi jeszcze zaskoczyć nagłymi zmianami temperatur.

Cukinia – inaczej nazywana kabaczkiem, ma niski indeks glikemiczny oraz dużą ilość błonnika. Jest to warzywo sycące, a przez to bardzo popularne w diecie. Wspomaga też układ pokarmowy, przyspieszając procesy trawienne. Dzięki obecności witaminy C i alkanów może odkwaszać organizm oraz opóźniać procesy starzenia się skóry.

Czosnek – jego intensywny aromat ma swoich zwolenników, jednak ze względu na niego jest głównie dodatkiem do potraw i przyprawą dań mięsnych oraz warzywnych. Ząbki czosnku to doskonałe źródło witaminy C oraz tiaminy, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu, układu nerwowego, serca, a nawet funkcji psychologicznych.[4] Ma działanie antywirusowe oraz bakteriobójcze.

Pieczarki – w Polsce występuje w kilku odmianach: białej, brązowej i portobello. Są źródłem ryboflawiny, niacyny i fosforu, dzięki czemu są doskonałym antyoksydantem oraz pomagają w utrzymaniu odpowiednich procesów komórkowych organizmu, zdrowych kości i zębów. To także wspomagacz w walce z uczuciem zmęczenia.[5]

Bakłażan – jego najbardziej popularna odmiana ma wyrazisty kolor oberżyny. Dzięki bardzo dużej zawartości wody jest niskokaloryczny. Zawiera w sobie fenole, które mogą przyczyniać się do lepszej kondycji układu kostnego, a także potas, błonnik oraz witaminę A i B.[6] Ich obecność sprzyja walce z cukrzycą, chorobami oczu oraz serca.

Marchew – ta najbardziej rozpoznawalna na polskich stołach ma energetyczny, pomarańczowy kolor. Zawarty w marchwi związek o nazwie beta-karoten wspomaga proces opalania. To także źródło folianów, zalecanych kobietom w ciąży oraz witaminy K, przyczyniającej się do procesu krzepnięcia krwi.[7]

 

Zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu, aby poznać dokładny przepis na przygotowanie warzyw z grilla: //apetytnapolskie.com/zdrowe-grillowanie-czyli-polskie-warzywa-na-grilla/

[1] //apetytnapolskie.com/papryka-czerwona-plomienna-krolowa/

[2] //apetytnapolskie.com/pomidor-zrodlo-przeciwutleniaczy/

[3] //apetytnapolskie.com/cebula-naturalny-sposob-na-przeziebienie/

[4] //apetytnapolskie.com/czosnek-na-przeziebienie/

[5] //apetytnapolskie.com/pieczarki-bogate-w-fosfor/

[6] //apetytnapolskie.com/baklazan-moc-fenoli/

[7] //apetytnapolskie.com/marchew/