fbpx

26 maja jak co roku obchodzimy Dzień Matki. Wręczamy mamom kwiaty, słodkości, zabieramy na kolacje i składamy życzenia zdrowia. Jednak większości z nich oprócz życzeń przydałoby się coś innego: godzina wolnego czasu w ciągu dnia. Trudno ją dostać w prezencie, ale można wygospodarować. Jak znaleźć godzinę dla siebie, mając na głowie pracę, dom i dzieci? Oto 5 prostych porad dla zabieganych mam.

  1. To, co możesz, przygotuj wieczorem

W porannej gonitwie przed szkołą i pracą często okazuje się, że zapomniałaś wypełnić ważnych dokumentów, dziecko nie spakowało plecaka, bluzka jest pognieciona, a buty pochlapane błotem. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się banalny sposób: przygotowanie wszystkiego zawczasu, najlepiej wieczorem. Jeśli dzień wcześniej skompletujesz garderobę dla siebie i dzieci, rano unikniesz niespodzianek i zaoszczędzisz przynajmniej 15 minut. Podobnie z książkami do szkoły czy rzeczami do pracy. A na koniec, tuż przed snem, weź głęboki oddech i ułóż w głowie jutrzejszy plan dnia. To naprawdę działa!

  1. Wstań wcześniej

Fatalna rada – powie mama niemowlaka lub 2-letniego rannego ptaszka, który budzi cały dom przed świtem. Jednak już przy starszych dzieciach, które siłą trzeba wyciągać z łóżka, łatwiej jest rano znaleźć 15 minut dla siebie. Nastaw budzik na kwadrans wcześniej niż zwykle i sprawdź, jak dużo możesz zrobić w tym czasie: wypić kawę w spokoju, porozciągać zaspane mięśnie, pomedytować, zjeść smaczniejsze śniadanie lub po prostu w ciszy popatrzeć w okno i nabrać sił na cały dzień. Niech to będzie czas dla Ciebie.

  1. Planuj, zwłaszcza zakupy

Każda mama wie, jak dużo czasu tracimy w kolejce do kasy, gdy nagle wszyscy wracający z pracy wpadli na pomysł zrobienia zakupów na kolację. To nawet 20 cennych minut, które można wykorzystać na ciekawsze rzeczy. By ich nie tracić codziennie, rób większe zakupy raz w tygodniu, a wcześniej dobrze je zaplanuj. Najpierw przemyśl posiłki na cały tydzień, a potem zrób przegląd lodówki i listę (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ). Niech znajdzie się na niej dużo warzyw i owoców, które są źródłem niezbędnych składników odżywczych. Powinniśmy je jadać 5 razy dziennie, by zachować zdrowie i energię na co dzień.

  1. Stosuj sprytne patenty dietetyczne

Dietetycy każą jeść warzywa i owoce 5 razy dziennie, a Ty ledwo wyrabiasz się z ugotowaniem najprostszej zupy? Jest kilka sposobów, które pomogą Ci komponować posiłki i zaoszczędzić nawet 15-30 minut w ciągu dnia, a ten najprostszy to sok. Miej zawsze pod ręką kilka kartonów soku: jabłkowego, pomidorowego – ważne, by był to właśnie sok, czyli 100% warzyw lub owoców bez dodatku cukru i konserwantów. Gdy nie masz czasu zrobić surówki do obiadu, podaj dzieciom szklankę soku i w ten sposób uzupełnij niezbędne witaminy w ich diecie. Pamiętaj, że 1 szklanka soku dziennie to pełnowartościowa warzywno-owocowa porcja, zalecana przez specjalistów. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

  1. Pokochaj nowe technologie

Choć smartfony to zjadacze czasu, telefon może być Twoim sprzymierzeńcem w jego oszczędzaniu. Zamiast godzinami scrollować media społecznościowe, postanów, że na Instagram będziesz zaglądać tylko raz dziennie, a w zamian poszukaj aplikacji ułatwiających życie. Dzięki „apkom” możesz planować swój tydzień, prowadząc z domownikami wspólny, dzielony kalendarz. Możesz w nich na bieżąco tworzyć listy zakupów, zarządzać budżetem, jednym kliknięciem zamawiać taksówki czy kupować bilety. Ale nie tylko aplikacje pomagają oszczędzać czas: świetne dla zabieganych są bezprzewodowe słuchawki, dzięki którym będziesz rozmawiać przez telefon, nie przerywając czynności domowych.

Naszych 5 podpowiedzi oszczędzających czas to tylko początek listy. Każda mama ma inny rozkład dnia i u każdej mogą się sprawdzić zupełnie inne patenty. Najważniejsze, by stosować te najwygodniejsze dla nas i… żyć w zgodzie z własnym rytmem! Tego właśnie z okazji Dnia Matki życzymy wszystkim mamom.