fbpx

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych PTNŻ już za nami! Wydarzenie odbyło się w dniach 23-24 czerwca 2021, zaś tematem przewodnim był wpływ odżywiania na jakość życia osób starszych. Konferencja była okazją do zapoznania się z najnowszymi badaniami z obszaru żywienia i zdrowia seniorów.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa PTNŻ na temat „Żywienie a jakość życia osób starszych” odbyła się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Centrum Wodnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, oraz online. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu konferencji Dylematy nauki o żywieniu człowieka – dziś i jutro, organizowanych co dwa lata przez Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Nie zabrakło specjalistycznej wiedzy oraz wyników badań, które zaprezentowane zostały przez liczne grono prelegentów.

Soki i napoje w diecie

Wśród ekspertów znaleźli się dr hab. Krystyna Rejman, prof. SGGW, dr hab. Hanna Górska-Warsewicz, prof. SGGW, dr hab. Wacław Laskowski z Katedry Badań Rynku Żywności i Konsumpcji, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Specjaliści zaprezentowali wyniki analizy mającej na celu określenie żywieniowego znaczenia soków oraz napojów bezalkoholowych w przeciętnej racji pokarmowej Polaków. W ramach prezentacji pt. Znaczenie soków i innych napojów bezalkoholowych w podaży energii i składników odżywczych eksperci przedstawili najważniejsze wnioski, wśród których wskazali konieczność zwiększania świadomości konsumentów w zakresie picia wody oraz soków, mogących stanowić 1 z 5 porcji warzyw i owoców. Analiza pozwoliła także wykazać, że różnorodność napojów bezalkoholowych, które spożywamy, przyczynia się do wzbogacania diety w składniki mineralne (szczególnie wapń i magnez) oraz witaminy (szczególnie B6, foliany oraz witaminę C).

Płynna moc z polskich superfoods

Na konferencji byli także obecni dr inż., adiunkt naukowo-dydaktyczny Anna Sadowska, prof. dr hab. Franciszek Świderski, dr hab.  Eliza Kostyra, prof. SGGW, Justyna Niedźwiadek, mgr inż. Małgorzata Żebrowska-Krasuska z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW w Warszawie. W ramach wspólnej prezentacji pt. Zawartość związków bioaktywnych i jakość sensoryczna soków otrzymanych z tzw. „super owoców” prelegenci porównali właściwości polskich superfoods z zagranicznymi pod kątem zawartości związków polifenolowych ogółem. Określili także właściwości przeciwutleniające oraz jakość sensoryczną soków otrzymywanych z tzw. super owoców. Przeprowadzona analiza porównawcza nie pozostawia złudzeń: soki z krajowych superfruits, takich jak aronia, rokitnik czy dzika róża zdecydowanie przodują przed zagranicznymi! Zawierały zdecydowanie więcej związków polifenolowych, a dodatkowo najwyższą ich zawartość stwierdzono w soku z dzikiej róży, który ma jednocześnie wysokie właściwości przeciwutleniające. Również jakość sensoryczna soków z polskich owoców była wyższa niż z zagranicznych, takich jak np. noni, które zostały ocenione najniżej ze względu na zapach i smak.

Eksperci wykazali, że przebadane soki mogą być zaliczane do tzw. żywności funkcjonalnej – ich wysokie właściwości bioaktywne są cennym składnikiem diety.

Relacja z wydarzenia

Wśród wystąpień nie zabrakło także informacji o genetycznych i epigenetycznych czynnikach starzenia, zmianach w układzie pokarmowym, następujących wraz z wiekiem, czy roli żywienia w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Konferencja po raz kolejny stała się miejscem wymiany wiedzy wśród specjalistów. Wystąpienia ekspertów i zaprezentowane przez nich wyniki badań dostępne są w linkach poniżej: