fbpx

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jednak w Polsce śmiało możemy powiedzieć, że „Dzień Jabłka” jest co dzień, biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy największym producentem tych owoców w Europie i trzecim na Świecie! Co więcej, aż 78% krajowej produkcji wśród wszystkich owoców na przełomie 2016-2018 r. stanowiły właśnie jabłka. Ale to nie wszystko – Polska jest największym w Europie i drugim na Świecie  producentem zagęszczonego soku  jabłkowego!

 Zasięg uoraw jabłek w Polsce

 

Światowy Dzień Jabłka

Jabłko – ulubione wśród Polaków

Obecnie znanych jest ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, a około 250 uprawianych jest w Polsce. Mnogość ich odmian i łatwa dostępność w naszym kraju, przyczyniają się do tego, że są to jedne z ulubionych owoców wśród Polaków. Jabłka najczęściej spożywamy w postaci świeżej lub przetworów – głównie soków. Co ciekawe, jabłka można konsumować niemal w całości wraz z gniazdem nasiennym, zostawiając jedynie ogonek.

Jabłko – ulubione wśród Polaków

Polskie, pyszne źródło zdrowia

Polskie jabłka nie tylko wyróżniają się mnogością odmian, smaków, aromatów i barw, ale także cechują się zawartością wielu prozdrowotnych substancji odżywczych. Owoce te są między innymi źródłem polifenoli, które mają działanie przeciwutleniające – wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby przewlekłe niezakaźne. W jabłkach znajdziemy również pektyny. Jest to rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który ma korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit. Natomiast błonnik nierozpuszczalny poprawia perystaltykę jelit istotną dla osób zmagających się z zaparciami.

Sok jabłkowy – polskie płynne złoto

Większość prozdrowotnych substancji obecnych w jabłkach znajdziemy również w soku z nich powstałym. Już̇ jedna szklanka mętnego soku jabłkowego zapewnia od 50 do 100 mg polifenoli. Co więcej, w mętnych sokach  jabłkowych znajduje się rozpuszczalna frakcja błonnika w postaci pektyn, która w niewielkim stopniu ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym, dostarczając zaledwie 2 kcal/100 g, stanowiąc jednocześnie pożywkę dla korzystnych kultur bakterii w jelicie.
Ponadto, 200 ml szklanka soku jabłkowego dostarcza przeciętnie 220 g potasu, czyli pokrywa już 12% dziennych Referencyjnych Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej. Potas wpływa przede wszystkim na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, reguluje gospodarkę̨ wodną organizmu oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Jabłko to owoc, który jest korzystny dla dzieci, często pojawia się jako jeden z pierwszych produktów w menu niemowlęcia.  Dzieci, które mają problemy z zaparciami szczególnie często powinny sięgać po jabłka, szczególnie ze skórką. Dla dzieci 1 jabłko ok. 150g stanowi jedną z 3 -4 zalecanych porcji owoców.[1] Sok ze względu na zawartość witamin i prozdrowotnych substancji np. jabłkowy zgodnie z rekomendacjami APP może stanowić 1 porcję owoców w zależności od wieku dziecka będzie to dla dzieci w wieku 1-3 do 100 ml dziennie, dzieci w wieku 4-6 lat  110-170 ml a dla starszych dzieci 200ml -230 ml.[2]

sok jabłkowy właściwości

[1] Jarosz M. (Red.): 2008. Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki

dotyczące zdrowego stylu życia. Narodowy program zapobiegania nadwadze i otyłości oraz

przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez poprawę żywienia i aktywności fizycznej 2007–

  1. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.

Poradnik żywiena dziecka red H. Weker, IMiD, Warszwa 2020

 

[2] Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations

Melvin B. Heyman, Steven A. Abrams, SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, COMMITTEE ON NUTRITION

Pediatrics Jun 2017, 139 (6) e20170967; DOI: 10.1542/peds.2017-09