fbpx

Zbliżają się Mikołajki – dzień ze szczyptą prezentów, świątecznego klimatu i nierzadko ulubionych przysmaków. Co ważne, wspomniane przysmaki mogą nie tylko poprawić nastrój, ale jednocześnie wspierać dobre samopoczucie! Warunkiem jest to, by były one przygotowane bez zbędnych dodatków i na bazie jakościowych, świeżych składników. A takimi niewątpliwie są polskie skarby natury, czyli jabłka. W odpowiednim towarzystwie korzennych przypraw mogą stanowić prawdziwą ucztę – i dla podniebienia, i całego organizmu! Przeczytaj i sprawdź, co możesz z nich wyczarować z okazji 6 grudnia.

Jabłka to najpopularniejsze owoce uprawiane w naszym kraju. Są smaczne, a przy tym mamy ogromną ilość odmian, które dostarczają organizmowi wielu cennych składników. To niezwykle wszechstronny owoc nie tylko pod względem odżywczym, ale i kulinarnym. Istnieją zarówno słodsze, jak i kwaśniejsze odmiany, co sprawia, że jabłka stanowią fantastyczną bazę dla słodkich wypieków, przetworów, sałatek (nie tylko owocowych), a nawet sosów i dodatków do mięs. Wiele osób lubi je spożywać w formie soku. Możliwości jest naprawdę wiele! A to wszystko dzięki jednemu owocowi…

Jabłko – skarb polskiej natury

Ten popularny i niskokaloryczny owoc jest nie tylko smaczny – jest również źródłem polifenoli i pektyn[1], które działają przeciwutleniająco i wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby przewlekłe niezakaźne. Jabłka dostarczają wielu witamin (m.in. C, E, A),  a także składników mineralnych (fosfor, wapń, siarka, magnez, żelazo)[2].

Jak można zauważyć, prozdrowotne działanie składników zawartych w polskich jabłkach oraz w produkowanych z nich mętnych sokach, jest bardzo szerokie. Zawarty w nich błonnik pozwala na zwiększenie uczucia sytości i tym samym ograniczenie podjadania. Zarówno jabłko, jak i sok będzie bardzo dobrym urozmaiceniem diety w te chłodniejsze zimowe wieczory – wyjaśnia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, dietetyk i adiunkt w Klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM.

Przepis na mikołajkowy wieczór – pieczone jabłko z cynamonem

Mikołajki w domowym zaciszu mogą być pełne smaku. Jedni uwielbiają śnieg i piekące od mrozu policzki, drudzy kochają zawinąć się w koc z książką i gorącą herbatą. Dla wszystkich mamy jednak uniwersalny przepis na ciepły, grudniowy wieczór z jabłkami w roli głównej.

Pieczone jabłko z cynamonem to deser… którego nie da się zepsuć. Ten niezwykle prosty i pyszny przepis będzie od tej pory stałym gościem w Twoim menu. A więc do dzieła!

Składniki (jedna porcja):

  1. Jedno duże jabłko
  2. Pół łyżeczki cynamonu, przyprawy korzennej lub przyprawy do szarlotki.

Wykonanie:

  1. Umyj dokładnie jabłko i odkrój górną część z ogonkiem .
  2. Wydrąż środek i usuń i wyrzuć tylko gniazdo nasienne.
  3. Pozostały środek jabłka dokładnie wymieszaj z cynamonem bądź inna przyprawą, którą lubisz i włóż z powrotem do wydrążonej części i przykryj górną częścią.
  4. Tak przygotowane jabłko zawiń w folię aluminiową i włóż do nagrzanego piekarnika. Piecz przez około 20-30 minut w temperaturze 180-200 stopni.
  5. Gdy jabłko będzie miękkie to znaczy, że jest gotowe do jedzenia.

Smacznego!

[1] Koss-Mikołajczyk, I., & Bartoszek-Pączkowska, A. (2019). Bioaktywne fitozwiązki w chemoprewencji przewlekłych chorób niezakaźnych – owoce i warzywa czy suplementy diety?. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 26, 5-14;

[2] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com;