fbpx

Czy soki owocowe mogą zawierać konserwanty? Ile cukru w nich znajdziemy? Czy mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety w witaminy i inne substancje odżywcze? I czy znasz odpowiedź na te i inne pytania?

Soki owocowe dostępne w sklepie mogą stanowić jedną z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców. Ich wysoka wartość odżywcza, a także naturalny skład sprawiają, że są wartościowym uzupełnieniem codziennej diety. Niestety nieraz możemy spotkać informacje, które podważają wartość soków, zupełnie niesłusznie. Poznaj najczęstsze mity dotyczące soków owocowych oraz fakty, które je obalają!

Naturalny skład soków

Długi termin przydatności soków owocowych dostępnych w sklepach często jest postrzegany jako efekt dodania do nich środków konserwujących, a to nieprawda! Zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi[1] do soków zabronione jest dodawanie konserwantów. Długi termin przydatności to zasługa w pełni bezpiecznego procesu pasteryzacji.

Fakty i mity na temat soków owocowych

Innowacyjną metodą jest utrwalenie soków poprzez zastosowanie wysokich ciśnień, co pozwala zachować smak surowych owoców i warzyw w sokach oraz przedłuża trwałość o kilka tygodni. Nie zapominajmy również o sokach świeżych tzw. jedno-lub dwudniowych, które wymagają łańcucha chłodniczego na każdym etapie dystrybucji i przechowywania oraz spożycia w krótkim czasie. Warto też dodać, że soki pasteryzowane mają zbliżoną wartość odżywczą do warzyw i owoców, z których powstały. Zdarza się nawet, że niektóre składniki dzięki pasteryzacji zwiększają swoją biodostępność, czyli przyswajalność w organizmie. Przykładem jest likopen, antyoksydant, który znajdziemy w soku pomidorowym – jego biologiczna dostępność w soku pasteryzowanym jest nawet trzykrotnie większa niż z surowego pomidora![2]

Soki owocowe nie są dosładzane

Kolejnym szkodliwym mitem jest przekonanie, że soki owocowe zawierają cukier dodany (np. glukozę, fruktozę, sacharozę, syrop glukozowo-fruktozowy). Nie ma takiej możliwości – dzięki wspomnianym już wcześniej przepisom krajowym i unijnym mamy gwarancję, że do soków owocowych, pomidorowych oraz 100% warzywnych nie dodano żadnych cukrów, a słodycz, którą odczuwamy, zawdzięczamy naturalnym cukrom znajdującym się w owocach i warzywach, z których te soki powstają.

Pamiętajmy, że do żadnych soków nie wolno również dodawać słodzików

Soki nie są wysoko kaloryczne

Przekonanie o wysokiej kaloryczności soków owocowych może być powiązane z błędnym  przekonaniem o  ich dosładzaniu. Słodki smak soków pochodzi z naturalnie słodkich owoców.  A skoro soki są  naturalne i powstają z owoców i warzyw, to też ich wartość energetyczna jest zbliżona do tych produktów. Przykładem są jabłka i sok jabłkowy, których kaloryczność jest zbliżona i wynosi ok. 45 kcal/100 g lub 100 ml.

To nie jedyne mity dotyczące soków owocowych, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Więcej faktów na ten temat znajdziesz w opracowaniu, dostępnym poniżej:

FOLDER

[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 r., Rozporządzenie Komisji UE nr 1129/2011 z dnia 11 listopada 2011 r., zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008, oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lutego 2013 r. z późn. zm.

[2] Clevidence, B., Paetau, I., & Smith, J. C. (2000). Bioavailability of carotenoids from vegetables. HortScience, 35(4), 585-588.