fbpx

Święta Bożego Narodzenia to chyba najbardziej wyczekiwany okres w ciągu roku. Poprzedzone są gorączkowymi przygotowaniami, zakupami, sprzątaniem i dekorowaniem mieszkań, a przede wszystkim wspólnym gotowaniem. To doskonała okazja, by dzielić się
z najbliższymi tradycyjnymi przepisami. Szczególnie tymi, z których korzystały babcie
i prababcie. Nie znaczy to, że należy ograniczać się jedynie do kilkunastu znanych potraw. Świąteczny stół to także miejsce na nowe ciekawe potrawy.

Kolacja wigilijna wydawać by się mogło to tradycyjne 12 bezmięsnych potraw, a dla utrzymujących post, to pierwszy posiłek tego dnia. Co może niektórych zaskoczyć, już blisko 20 lat w Wigilię nie obowiązuje post. Jak to możliwe? Według prawa kanonicznego obowiązującego od 2003 roku nie trzeba pościć 24 grudnia, a zjedzenie mięsa nie jest grzechem.

Dla tych, którzy poszczą i dla tych idących z postępem proponujemy kilka ciekawych dań na Wigilię i święta, w których najważniejsze miejsce na stole zajmą polskie warzywa.

Sezon grzybowy nie dopisał, nie było czasu na grzybobranie, cena suszonych grzybów leśnych przyprawia o zawrót głowy? Jest na to rada. Wykorzystaj krajowe pieczarki. Zrób to jednak nieco wcześniej i ususz ich kapelusze. Wystarczy kilka godzin w piekarniku lub suszarce do grzybów. Aromat suszonych pieczarek nie ustępuje podgrzybkom czy koźlarzom, mamy zaś stuprocentową pewność, że ich kapelusze wolne są od nieproszonych lokatorów.

Co niemniej ważne nie ma szans na pomyłkę gatunkową. Przygotowując dania wigilijne
z suszonych pieczarek, nie ryzykujemy rozstroju żołądka, jak to może się zdarzyć przy innych gatunkach. Pieczarki to jedyne wraz z boczniakami grzyby, które można podawać małym dzieciom. Już roczniaki mogą spróbować kilku łyżeczek dania zawierającego te grzyby. Ich wykorzystanie natomiast jest szerokie. Tradycyjne dania to między innymi uszka z grzybami, zupa grzybowa, bigos, panierowane kapelusze, grzyby w cieście naleśnikowym czy kapusta
z grzybami.

Panierowane kapelusze – przepis na bezmięsny wigilijny kotlet

• Wysuszone duże kapelusze pieczarek portobello
• Szklanka mleka
• Szklanka wody
• Szczypta soli i pieprzu
• Mąka pszenna pół szklanki

• Bułka tarta ¾ szklanki
• 1 jajko
• Olej do smażenia

Wysuszone kapelusze pieczarek zanurzyć w mleku na około 2-3 godziny. Gdy nasiąkną, dolać wodę i gotować około 10 minut aż zmiękną. Grzyby odcedzić, odcisnąć nadmiar wody, przyprawić, panierować w mące, jajku i bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym oleju do uzyskania złocistego koloru.

Barszcz czerwony

W jednych domach wigilijną tradycją jest barszcz grzybowy, w innych zaś ten z buraków. Tu też, aby danie zachwyciło wszystkich biesiadników, potrzebne są wcześniejsze przygotowania. Zakwas najlepiej przygotować kilkanaście dni wcześniej. Jak go zrobić? Nic prostszego! Potrzebować będziesz:

• 1 kg czerwonych buraków – bez znaczenia czy będą te podłużne czy okrągłe z obu odmian zakwas uda się tak samo dobrze
• 700 ml wody
• Pół główki czosnku
• Ziele angielskie, liść laurowy, łyżeczka gorczycy, łyżeczka tymianki i łyżeczka majeranku
• Łyżka soli

Buraki umyć, obrać i pokroić na grubsze talarki. W dużym słoiki układać naprzemiennie buraki, czosnek i przyprawy. Całość zalać solanką przygotowaną z wody i soli. Zakręcić wieczko i odstawić w chłodne suche miejsce na 7-10 dni, co jakiś czas sprawdzając, jak przebiega fermentacja. W razie konieczności należy usunąć powstałą pianę. Po upływie tego czasu całość przecedzić i zlać do dwóch mniejszych słoików. Przygotowany zakwas można przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni.

Aby przygotować barszcz, należy ugotować bulion warzywny. Włoszczyznę można uprzednio nieco podsuszyć z piekarniku, dzięki temu stanie się bardziej aromatyczna i odda więcej aromatu. Gotowy wywar należy podgrzać do około 70 stopni i dolać pożądaną ilość zakwasu. Nie doprowadzać do wrzenia, bo zamiast pięknej rubinowej barwy otrzymamy brązowo-czerwonawy, mętny roztwór.
Pasztet z selera

Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to okazja do spotkań rodzinnych i wspólnego obiadu z najbliższymi. Wybierając przepisy, wybierzmy też te mniej znane, które zaskoczą gości i zachęcą ich do samodzielnego przygotowania tych potraw.

Pasztet z selera? Czemu nie!

Do przygotowania tego dania potrzebne będą:
• 2 korzenie selera

• 1 marchew
• 1 cebula

• Papryka ramiro lub niewielka czerwona
• Pół główki czosnku
• 2 jajka
• Kilka łyżek bułki tartej do związania struktury
• 3 łyżki masła
• Pieprz, sól, łyżeczka majeranku, szczypta gałki muszkatołowej.

Warzywa umyć, obrać, pokroić w grubą kostkę. Przełożyć do garnka, w którym roztopiliśmy masło. Warzywa dusić pod przykryciem do miękkości na bardzo małym ogniu przez około
30-40 minut. Ugotowane jarzyny zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Do masy dodać jajka, przyprawy i bułkę tartą. Całość wyrobić dłonią. Umieścić w keksówce i piec około godziny w 180C.
Święta to czas, w którym dużo czasu poświęcamy na wspólne gotowanie. Spróbujmy nowych warzywnych przepisów dla zdrowia i przyjemności własnej i współbiesiadników.

Moc Polskich Warzyw

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów
i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.