fbpx

Nasz mózg codziennie się zmienia, dlatego dbanie o nasz mózg i umysł jest tak samo ważne, jak dbanie o inne części naszego ciała. Nie istnieje przepis na wieczną młodość, ani lekarstwo na otępienie, ale możemy już teraz chronić nasz umysł przed zbyt szybkim starzeniem się, kontrolując to, co jemy i jakich składników odżywczych dostarczamy naszemu organizmowi. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz poprawić pracę swojego mózgu.

Dieta dla mózgu

Dobrze wiemy, jak istotną rolę odgrywa codzienna dieta. To, co jemy, w jakich ilościach i jak często ma decydujący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku naszego mózgu. Dobrze zbilansowana dieta, pełna różnorodnych warzyw i owoców, będących bogatym źródłem składników odżywczych ma zdecydowany wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. O tym, jakie składniki odżywcze warto spożywać dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego, znajdziesz także tutaj.

Burak zasługuje na specjalne wyróżnienie

To warzywo zasługuje na specjalne wyróżnienie. Nie dość, że posiada mnóstwo zastosowań kulinarnych, to dodatkowo jest bogactwem właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu. Buraki są bogatym źródłem folianów, które pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Dodatkowo kwas foliowy jest niezbędny dla odpowiedniej pracy naszego układu nerwowego, a obecne w burakach naturalne azotany w korzystny sposób wpływają na przepływ krwi w mózgu, co sprzyja opóźnianiu demencji.

Ćwicz ciało, aby ćwiczyć mózg

Regularne ćwiczenia są jednym ze sposobów na poprawę funkcji poznawczych, takich jak przywoływanie pamięci, rozwiązywanie problemów, koncentracja i dbałość o szczegóły. Nawet najprostszy, ale konsekwentny wysiłek fizyczny będzie miał pozytywny wpływ na serce, kości, nastrój i układ odpornościowy oraz pomoże nam zachować dobre zdrowie mózgu i zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju demencji [1].

Zdrowy umysł

Na zapobieganie demencji nigdy nie jest za wcześnie i nigdy za późno. Ćwiczenia umysłowe są tak samo ważne, jak aktywność fizyczna i odpowiednia dieta w utrzymaniu zdrowej i sprawnej pracy mózgu. Poprawa stylu naszego życia może pomóc chronić mózg w miarę starzenia się i odgrywać kluczową rolę w zmniejszaniu prawdopodobieństwa ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Co więcej, właściwie zbilansowana dieta, pełna różnorodnych warzyw, owoców oraz ich przetworów, takich jak soki, może wpływać także na zmniejszenie dolegliwości związanych z depresją.

Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, odpowiednia ilość snu, interakcje społeczne i stymulacja umysłowa mogą pomóc zachować zdrowie mózgu na dłużej. Już od wczesnego dzieciństwa, aktywność społeczna, umysłowa i fizyczna jest ważna dla zwiększenia zdolności naszego mózgu do aktywnej pracy, reagowania na zmiany i przystosowania do otaczającego nas świata. Poprawa sprawności umysłowej pomoże nam skuteczniej rozwiązywać problemy, generować nowe pomysły i szybciej przetwarzać dane, ale najprościej mówiąc, pozwoli nam zachować zdrowie na dłużej, zmniejszając ryzyko wczesnych stanów chorobowych, takich jak demencja [2].

[1] //www.health.harvard.edu/mind-and-mood/train-your-brain

[2] //www.who.int/health-topics/brain-health#tab=tab_1