fbpx

W okresie ciąży zapotrzebowanie na wiele substancji odżywczych znacząco wzrasta. Dostarczenie ich wszystkich w odpowiedniej ilości to niełatwe zadanie. Jednak warto starać się wykorzystać naturalne produkty, które są bardzo bogate w związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Marchew w czasie ciąży

Dla przykładu marchewka to warzywo bogate w beta-karoten, czyli prowitaminę A. Wystarczy zjeść jej 200 g lub wypić szklankę soku marchewkowego (w przypadku kobiet w ciąży pasteryzowanego), co zapewni pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Poza prowitaminą A, marchewka i sok marchwiowy są źródłem potasu, kwasu foliowego, witaminy B6 oraz K.

Buraki w czasie ciąży 

W ciąży bardzo ważne jest też jedzenie buraków lub picie z nich soków. Obok zielonych warzyw jest on ważnym źródłem kwasu foliowego.

Jabłka ważne w czasie ciąży 

Jabłko i sok jabłkowy to źródło związków polifenolowych chroniących organizm przed wpływem wolnych rodników i substancji mineralnych, które regulują gospodarkę elektrolitową organizmu. Jedno średniej wielkości (ok. 200 g) jabłko dziennie lub np. szklanka (ok. 200 ml) bezpośredniego (NFC) czy produkowanego z soku zagęszczonego soku jabłkowego zapewnia aż 220 mg potasu, od 50 do 100 mg polifenoli. Jabłka mają też bardzo pozytywny wpływ na regulację przemiany materii, a mętne soki z jabłek z uwagi na obecność pektyn, mogą obniżać poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi.

Czas ciąży jest na tyle szczególny ze względu na wzrost zapotrzebowania na składniki pokarmowe oraz zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka, że jeśli przyszłe mamy nie mają pewności, czy ich dieta pokrywa wszystkie potrzeby, należy skonsultować swoje obawy z lekarzem. Co ważne, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w trakcie ciąży rekomenduje obowiązkową suplementację kwasów DHA w ilości 600 mg dziennie.