fbpx

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaktualizowało zalecenia dotyczące żywienia niemowląt. Pierwsze miesiące życia decydują o podatności na niektóre choroby, ale też przesądzają o smakowych preferencjach*. To właśnie wtedy można zaszczepić dziecku miłość do warzyw i owoców. Prawidłowa dieta jest najlepszą inwestycją w przyszłość. To, co jemy, wpływa na nasz rozwój i ma znaczenie dla zdrowia. Co jeszcze warto wiedzieć o żywieniu niemowląt?

 Odżywianie ważne od dziecka

Żywienie jest kluczowe dla rozwoju dzieci w pierwszych miesiącach życia – potwierdzają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pokarm służy niemowlętom nie tylko jako źródło energii: decyduje też o ryzyku wystąpienia u niego w przyszłości chorób metabolicznych. Opracowane przez PTGHiŻ zalecenia nt. żywienia niemowląt mówią o otyłości, alergiach oraz chorobach serca. Ich ryzyko rośnie, gdy w diecie malucha brakuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także gdy poszczególne pokarmy zaczyna on jeść zbyt późno. Dlatego pediatrzy i neonatolodzy z PTGHiŻ radzą, by przez pierwsze pół roku karmić dziecko wyłącznie piersią, ale już pod koniec tego okresu wprowadzać powoli pokarmy stałe.

warzywa i owoce w diecie dla niemowlątNajpierw warzywa i kaszki

Pokarmy stałe są niemowlętom potrzebne jako dodatkowe źródło energii, białka, żelaza, cynku, a także witamin A, D i E, rozpuszczalnych w tłuszczach. Stopniowe włączanie do diety nowych smaków, konsystencji i faktur przygotowuje je też lepiej do zbilansowanego żywienia w późniejszych latach. 5-6-miesięczny bobas potrafi już zjeść papkę podaną na łyżeczce, można mu więc podawać zmiksowane warzywa, najlepiej te zielone, i pierwsze kaszki. Siódmy miesiąc to czas na większą ilość stałych pokarmów, a ósmy – na drobne przekąski typu kawałek jabłka czy pomidora. Według schematu żywienia dołączonego do zaleceń PTGHiŻ, roczny maluch powinien już jeść posiłki o różnej konsystencji: kasze, zmiksowane mięso, warzywa gotowane oraz surowe warzywa i owoce, zarówno w wersji siekanej, jak i w większych kawałkach.

Jak zaszczepić dziecku miłość do warzyw?

Każda mama wie, że warzywa bywają problematyczne. Małe dzieci akceptują je trudniej niż owoce, a powinny jeść i jedne, i drugie, z przewagą na korzyść warzyw. Autorzy najnowszych Zasad żywienia zdrowych niemowląt radzą, by próbować do skutku. Najlepiej zacząć od małych porcji, np. 3 łyżeczek warzywnej papki, podanych kilka razy w ciągu dnia. Dziecku, które samodzielnie je przekąski, podsuńmy jednocześnie 3 różne rodzaje warzyw (np. brokuł, marchewkę, groszek) i obserwujmy jego reakcję. Generalnie warto trzymać się zasady, która mówi, że warzywa wprowadzamy w drugiej kolejności po kaszkach, natomiast między warzywami a owocami zrobić 2 tygodnie przerwy na oswojenie się z nowymi smakami. Gdy na talerzu malucha pojawią się już owoce, pamiętajmy też, by podawać je rzadziej niż warzywa. W owocach występują naturalne cukry, których ilość w diecie niemowlęcia nie powinna przekroczyć 5 proc. dziennego pokrycia energii.

Wysiłek włożony w kształtowanie nawyków żywieniowych u dziecka z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Maluch otwarty na różnorodne smaki, będzie częściej sięgać po pokarmy bogate w składniki odżywcze, w tym różne warzywa i owoce. Pamiętajmy też, że sok w odpowiedniej ilości może stanowić uzupełnienie codziennej diety w substancje odżywcze na kolejnych etapach życia – dla dzieci pomiędzy 4 a 6 rokiem życia odpowiednią ilość stanowi ok. 170 ml dziennie, zaś powyżej 7 roku życia ok. 200 ml. Tych jako dorośli powinniśmy spożywać min. 400 g dziennie, najlepiej do każdego posiłku, lecz praktyka pokazuje, że do ideału jeszcze nam daleko. Jest więc szansa, że jeśli zaczniemy wcześnie, utrwalimy dobre wzorce, które nasze dzieci przekażą kolejnym pokoleniom.

*Artykuł powstał na podstawie dokumentu Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, obejmującego najnowsze zalecenia dla placówek związanych z żywieniem niemowląt oraz rodziców (stan na styczeń 2021 r.). Z niego pochodzą tezy i dane przytoczone w tekście.

Dokument opublikowano w styczniu 2021 r. jako aktualizację poprzednich stanowisk, z 2014 i 2016 r. Zawiera on zalecenia opracowane na podstawie wiarygodnych wytycznych towarzystw naukowych i zespołów ekspertów zajmujących się żywieniem. W jego przygotowaniu wzięło udział 15 specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie,  londyńskiego The Great Ormond Street Hospital, Centrum Nauki o Laktacji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Warszawie i Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

 

Link do pobrania:

//przegladpediatryczny.pl/a5380/Zasady-zywienia-zdrowych-niemowlat–Stanowisko-Polskiego-Towarzystwa-Gastroenterologii–Hepatologii-i-Zywienia-Dzieci.html  [dostęp 16.02.2021 r.]