fbpx

Działalność KZGPOiW i KUPS jest bardzo szeroka. Jakie są jej główne obszary mające na celu promocję polskich warzyw, owoców i przetworów z nich powstałych?

Barbara Groele, Sekretarz Generalna KUPS Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową, działającą przede wszystkim na rzecz szeroko rozumianej branży sokowniczej zrzeszając producentów zagęszczonych i pitnych soków, nektarów oraz napojów z owoców i warzyw, instytuty naukowe, dostawców surowców, materiałów i półproduktów, maszyn i opakowań. Współpracujemy w tym zakresie z organizacjami i instytucjami na szczeblu rządowym i unijnym. Konsekwentnie dążymy do poszerzenia liczby członków, a tym samym reprezentatywności organizacji i promowania polskiej branży sokowniczej nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Już teraz zrzeszamy producentów i przetwórców, dostarczających około 70% produktów z tej kategorii na rynek krajowy.  Główne nasze aktywności od wielu lat skupiają się na działaniach promocyjno – informacyjnych na rzecz całej branży owocowo – warzywnej w tym sokowniczej oraz działaniach w ramach Dobrowolnego Systemu Kontroli soków i nektarów (DSK), którego celem jest podnoszenie świadomości producentów i konsumentów.  Witold Boguta, Prezes KZGPOiW dodaje – Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, to również ogólnopolska, branżowa organizacja stworzona przez grupy i organizacje producentów owoców i warzyw.  W ramach działalności Związku reprezentowane są interesy Członków na poziomie krajowym i europejskim, mamy wpływ na tworzone prawo unijne i krajowe oraz jego stosowanie, zajmujemy się również organizacją szkoleń oraz profesjonalnym doradztwem. W ostatnich latach ważnym punktem naszej działalności stała się krajowa i zagraniczna promocja owoców, warzyw oraz ich przetworów, którą realizujemy głównie we współpracy z innymi organizacjami branżowymi krajowymi i zagranicznymi.

Które bieżące projekty podejmowane w ramach organizacji są Państwa zdaniem najważniejsze w kontekście promocji branży owocowo-warzywnej w Polsce?
Branża podejmuje wiele działań promujących sektor owocowo-warzywny w Polsce. Część z nich jest już z powodzeniem kontynuowana od kilku lat, np. program edukacyjno – promocyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, który ma na celu uświadamiać o potrzebie zmiany nawyków żywieniowych na lepsze, a przede wszystkim na zdrowsze, poprzez zwiększenie świadomości na temat zbilansowanej diety oraz zachęcenie konsumentów do spożywania większej ilości warzyw, owoców i soków każdego dnia – mówi Barbara Groele.  I dodaje – Warto też pamiętać o całkiem nowych inicjatywach, takich jak kampania “Promocja certyfikacji innowacyjnych przetworów z owoców i warzyw”, w ramach której powstał Znak Jakości Certyfikowany Produkt (CP), który ma na celu wyróżnienie każdego produktu, powstającego z owoców i warzyw, którego wysoka jakość odpowiada na rosnące potrzeby konsumentów. Co więcej, program odpowiada nie tylko na potrzeby klientów, ale też przedstawicieli branży przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Warta uwagi jest również kampania “Czas na polskie superowoce”, której ideą była promocja w tym roku dziewięciu gatunków owoców, w tym tych znanych i lubianych, jak truskawki, maliny, borówki, porzeczki, agrest, jeżyny, aronia, czy wchodzące w ostatnich latach do szerszej uprawy nowe gatunki, jak jagoda kamczacka i minikiwi. Staramy się przybliżyć wszystkie te gatunki konsumentom i uświadomić, że nie musimy szukać egzotycznych super foods, bo mamy ich pod dostatkiem w polskich sadach. Zachęcamy konsumentów, aby przez pół roku, kiedy trwa sezon zbiorów, taka swoista „jagodowa sztafeta”, codziennie jedli filiżankę tych owoców dla zdrowia i urody, a poza sezonem świeże owoce zastąpili szklanka soku lub innymi przetworami – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Czy Państwa zdaniem działania mające na celu wzrost spożycia warzyw i owoców przynoszą efekty?
Wciąż w wielu przypadkach wiedza teoretyczna nie zawsze idzie w parze z praktyką. Pomimo tego, że obserwujemy trend we wzroście spożycia warzyw i owoców przez Polaków, to nadal wg badań konsumujemy ich zdecydowanie za mało, jedyne około 280 g na dzień na osobę, z zalecanych minimum 400 g, a przeprowadzone badania wskazują, że dużo Polaków nie wie, ile warzyw i owoców powinno się dziennie spożywać. Dlatego uważamy, że nieustanna edukacja konsumenta na temat zasad zbilansowanej diety i roli warzyw i owoców we wsparciu prawidłowego funkcjonowania organizmu jest niezwykle istotna. Co więcej, uświadamiając Polaków, że szklanka soku, również pasteryzowanego, może stanowić jedną z zalecanych porcji owoców lub warzyw dziennie, mamy dodatkowy wpływ na nawyki żywieniowe i zwiększenie świadomości. Coraz większa żywieniowa świadomość konsumentów przejawia się m.in. poprzez szukanie merytorycznych i sprawdzonych informacji na temat produktów spożywczych i komponentów zbilansowanej diety. Dlatego nasze działania obejmują nie tylko promowanie korzyści dla zdrowia wynikających ze spożywania warzyw i owoców, ale również walkę z mitami, takimi jak np. błędne przekonanie, że wszystkie owoce i warzywa i otrzymane z nich soki mają wysoki Indeks Glikemiczny (IG), czy że soki zawierają konserwanty bądź inne chemiczne dodatki (do soków i nektarów nie wolno dodawać sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów). Co więcej, świadomość żywieniowa nie dotyczy tylko konsumentów, ale również producentów i przetwórców, którzy coraz lepiej rozumieją, że ich produkty mają realny wpływ na wybory konsumentów, więc przykładają coraz to większą uwagę do ich jakości w ramach samokontroli branży. To pokazuje wysoką świadomość i poczucie odpowiedzialności polskich uczestników branży sokowniczej i przetwórstwa owocowo-warzywnego – podkreśla Barbara Groele, Sekretarz Generalna KUPS. W celu lepszego poznania konsumpcji i konsumentów, jako branża, prowadzimy roczny projekt pt. „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”. Mamy nadzieję, że wyniki badań ilościowych i jakościowych pozwolą nam na lepsze dostosowanie metod promocji do potrzeb grup docelowych, umożliwią poprawę efektywności działań promocyjnych, a także uzyskania synergii między poszczególnymi, realizowanymi projektami – dodają zgodnie eksperci.

W produkcji jakich warzyw i owoców Polska wyróżnia się na arenie międzynarodowej?
Biorąc pod uwagę ogólną wielkość produkcji owoców i warzyw, Polska w ostatnich latach jest trzecim ich producentem w Europie, po Hiszpanii i Włoszech. Polscy producenci oferują konsumentom kilkadziesiąt gatunków i odmian warzyw i owoców przez cały rok. Przede wszystkim Polska specjalizuje się w uprawie jabłek, których jesteśmy największym producentem w Europie i trzecim na świecie. Jeżeli chodzi o światową czołówkę w uprawie owoców, to nie możemy zapomnieć o polskiej wiśni, jak również o gruszkach i śliwkach. Co więcej, możemy się również poszczycić faktem, że jesteśmy potęgą w uprawie owoców jagodowych na skalę europejską, w tym czarnej porzeczki, maliny, truskawki, borówki i aronii, oraz wyrastamy na światowego lidera w produkcji jagody kamczackiej. Nie zapominajmy również o czerwonej i białej porzeczce, jeżynach i agreście. Polski rynek jest również coraz bardziej wypełniany przez nowe gatunki owoców, takich jak rokitnik, minikiwi czy świdośliwa. Polska jest też czołowym w Europie producentem m.in. marchwi, cebuli, warzyw kapustnych, ogórków. Różnorodność, a także ogrom produkcyjny pokazują, że nasi producenci są specjalistami w swojej dziedzinie, a nasze polskie produkty są wysoko cenione na rynkach światowych. Co więcej, krajowi producenci, jak również przetwórcy cały czas doskonalą metody produkcji, które pozwalają na osiąganie coraz wyższej jakości – mówi Witold Boguta.

Jakie perspektywy na najbliższe lata ma Państwa zdaniem polska branża owocowo-warzywna? Jakie są jej kierunki rozwoju?
Przede wszystkim należy nadal szerzyć wiedzę na temat polskich produktów rolno-spożywczych i być otwartym na pojawiające się trendy i potrzeby konsumentów – to te czynniki w dużej mierze bezpośrednio wpływają na kierunki rozwoju całego sektora warzy i owoców. Globalizacja oraz praktycznie nieograniczony dostęp do produktów i informacji wiążą się ze wzrostem świadomości konsumentów, którzy chcą wiedzieć, co kupują i mieć pewność, że dany produkt korzystnie wpływa na ich zdrowie. Dlatego tak ważnym zadaniem stojącym przed organizacjami branżowymi jest prowadzenie działań, które umożliwią dotarcie z informacją o walorach polskich owoców i warzyw oraz ich przetworów, takich jak np. soki, do jak najszerszej grupy konsumentów, uświadomią o ich dobroczynnym wpływie na zdrowie i urodę. W związku z tym dążymy do tego, aby przygotowywane i realizowane zadania dotyczyły promocji całej grupy produktów rolno-spożywczych, a nie pojedynczych warzyw czy owoców. Ma temu również służyć planowane opracowanie jednolitej strategii komunikacji oraz wizualizacji naszych działań promocyjnych. Zależy nam na tym, aby podejmowane przez branżę działania były też zgodne z drogą obraną przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), dlatego też podmiotom zrzeszonym w branży zalecamy wykorzystanie w działaniach promocyjnych znaku słowno-graficznego Polska smakuje – taka polityka promocji jest korzystna zarówno dla producentów, przetwórców, jak i konsumentów polskich warzyw i owoców. Co więcej, warto podkreślać walory polskich produktów rolno-spożywczych. Robimy to wykorzystując znak Certyfikowany Produkt (CP), który umieszczony na etykiecie przetworu owocowo-warzywnego gwarantuje konsumentowi jego wysoką jakość. Zamieszczane wraz ze znakiem CP oświadczenia żywieniowe i zdrowotne dodatkowo informują o bogactwie witamin i składników mineralnych zawartych w produkcie oraz o ich działaniu wspomagającym funkcjonowanie naszego organizmu. Szerzmy więc wiedzę o wysokiej jakości warzyw, owoców i ich przetworów i przekonujmy Polaków, że są one bogatym źródłem wartości odżywczych – podsumowują eksperci.

 

Barbara Groele

Od wielu lat pełni funkcję Sekretarza Generalnego w Stowarzyszeniu Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Członek Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw oraz Zespołu Wysokiej Jakości w ramach Porozumienia Rolniczego powołanej z Inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członek Rady Naukowej Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Wieloletni członek Komitetu Technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Soków (AIJN).

Obroniła pracę doktorską w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Wyższej Szkoły Biznesu NCU w Nowym Sączu. Doświadczenie zawodowe zdobyła dzięki pracy w zakładzie przemysłu spożywczego oraz pozarządowych organizacjach branżowych. Wieloletni auditor systemów jakości. Autorka lub współautorka wielu artykułów, w tym naukowych i popularnonaukowych dotyczących żywienia człowieka, zagadnień jakości i promocji w branży sokowniczej.

 

Witold Boguta

Absolwent Wydziału Rolniczego SGGW; prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, przewodniczący Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw w ramach Porozumienia Rolniczego, ekspert z zakresu wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw, grup producentów rolnych, spółdzielczości rolniczej.

Współautor rządowego projektu ustawy o grupach producentów rolnych; autor i współautor 40 podręczników, poradników i broszur oraz ponad 300 artykułów, publikowanych w prasie ogrodniczej i rolniczej, prelegent na wielu konferencjach, wykładowca na setkach przeprowadzonych szkoleń dla rolników i mieszkańców wsi.