fbpx

polski sok pomidorowy

Podczas upałów pamiętaj o nawodnieniu

W wakacje czekamy na upalne dni spragnieni słońca i odpoczynku. Niestety wysokie temperatury powodują szybką utratę wody z organizmu co grozi odwodnieniem. Szczególnie narażeni, są na nie dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Po 60 roku życia z powodów fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie osoby starsze często nie odczuwają pragnienia. Dzieci natomiast wymagają zwiększonych ilości wody, ponieważ ich organizm nie ma w pełni sprawnych mechanizmów termoregulacyjnych, a u kobiet w ciąży niedobór płynów jest groźny dla rozwoju płodu. W upale dni wszyscy powinniśmy jednak pamiętać o prawidłowej ilości płynów osoba dorosła powinna ich spożywać dziennie 2-3 l, a nawet więcej w zależności od sytuacji (wysoka temperatura, wysiłek fizyczny).

Uzupełniaj składniki mineralne

Kiedy odczuwamy pragnienie odruchowo sięgamy po wodę i to jest dobry wybór. Pamiętajmy jednak, że wraz z utratą wody tracimy składniki mineralne takie jak np. potas czy sód.  Organizm natomiast  w celu prawidłowego funkcjonowania, musi utrzymywać odpowiedni poziom jonów sodu, potasu, wapnia i magnezu. Nieprawidłowe poziomy tych składników mogą doprowadzić do zaburzeń pracy serca i układu nerwowego, elektrolity są bowiem odpowiedzialne za utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych oraz za przenoszenie impulsów nerwowych do innych komórek.

Dlatego w trakcie upalnych dni należy oprócz wody sięgać po płyny zawierające substancje mineralne, w tej roli świetnie sprawdzi się np. sok pomidorowy. Sok ten jest bardzo dobrym źródłem potasu, już 1 szklanka soku pomidorowego zapewnia przeciętnie 26% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej.  Ponieważ aż w 94% składa się z wody i zawiera wiele elektrolitów (np. związki wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowej gospodarki wodnej naszego organizmu- świetnie nawadnia.  Dla szybszego efektu nawadniającego można rozcieńczyć sok pomidorowy np. poprzez dodatnie do niego kostek lodu. W ten sposób napój nabierze właściwości izotonicznych, a jego chłód na pewno poprawi samopoczucie!! Z właściwości nawadniających pomidorów możemy skorzystać nie tylko pijąc sok, ale również przygotowując krem pomidorowy lub pomidorowe gazpacho, które również świetnie sprawdzi się podczas upałów.

Sok pomidorowy właściwości

Sięgając po sok, możemy szukać tych, które na etykietach zawierają specjalne oznaczenia świadczące o ich jakości, takich jak np. CP (Certyfikowany Produkt). Soki oznaczone znakiem CP to produkty owocowe i warzywne, o najwyższej jakości i bez sztucznych dodatków i cukru.

*tekst powstał w konsultacji z ekspertem, dr Agnieszką Kozioł-Kozakowską, dietetyk i Adiunkt w klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM, Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym.