fbpx

Skóra jest największym organem w ludzkim ciele, który  narażony jest na działanie różnych czynników. Jednocześnie stanowi barierę ochronną przeciwko czynnikom środowiskowym, takim jak wolne rodniki lub promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie słoneczne nasila tzw. stres oksydacyjny, który wpływa na procesy degeneracyjne komórek skóry i jej starzenie.1 W przypadku wyglądu naszej cery hasło „jesteś tym, co jesz” ma niebagatelne znaczenie, gdyż związki bioaktywne, takie jak witaminy antyoksydacyjne oraz karotenoidy, efektywnie zmniejszają stres oksydacyjny, a także wpływają na zdrowy wygląd naszej skóry.

Cenna witamina

Witamina C znajduje się w największych ilościach w czarnej porzeczce, jagodzie kamczackiej, papryce oraz pietruszce. Spożycie tych warzyw i owoców w formie surowej bądź w formie soków może korzystnie wpływać na kondycję i wygląd naszej skóry poprzez opóźnianie procesów fotostarzenia się skóry oraz ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego.2

Naturalne pigmenty

Karotenoidy to szeroko rozpowszechniona grupa naturalnie występujących barwników, nadających barwę od żółtej do czerwonej zarówno roślinom, jak i zwierzętom, jednakże, o ile rośliny samodzielnie syntetyzują karotenoidy, o tyle zwierzęta nie są do tego zdolne i karotenoidy muszą być dostarczone wraz z dietą3. Do najczęściej występujących karotenoidów należą α-karoten, β-karoten, likopen, luteina i zeaksantyna. Szczególnie bogate w karotenoidy są żółte, pomarańczowe oraz czerwone warzywa i owoce (marchewka, dynia, pomidor, papryka, morela), a także zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż).4

żółte pomarańczowe czerwone warzywa i owoce marchewka dynia pomidor papryka morela

Wskazuje się, że spożycie warzyw, owoców i soków bogatych w karotenoidy może korzystnie wpływać na koloryt skóry oraz atrakcyjny wygląd cery. W szkockim badaniu stwierdzono, że spożycie warzyw i owoców przez okres 6 tygodniu zmniejszyło bladość skóry u uczestników badania. Dodatkowo, wykazano, że wygląd osób spożywających około 3 porcji warzyw i owoców dziennie był subiektywnie postrzegany jako zdrowszy i bardziej atrakcyjny.5  

Letnia opalenizna na dłużej

Dlatego też, jeśli zależy nam na przedłużeniu naszej wakacyjnej opalenizny i poprawie kolorytu naszej skóry, korzystne będzie włączenie do diety warzyw i owoców bogatych w witaminę C oraz karotenoidy. Smoothie z jagody kamczackiej, moreli i szpinaku lub szklanka soku marchewkowego będzie prawdziwym koktajlem witaminowym dla naszej skóry. Warto również pamiętać, że karotenoidy są związkami rozpuszczalnymi w tłuszczach, dlatego też dla ich lepszego przyswojenia warto dodać kilka orzechów lub łyżeczkę oleju rzepakowego.

*Tekst powstał w konsultacji z ekspertem, mgr Dominiką Skolmowską, dietetykiem i asystentem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu dietetycznym.

 

  1. Rittié, L., & Fisher, G. J. (2015). Natural and sun-induced aging of human skin. Cold spring harbor perspectives in medicine, 5(1), a015370.
  2. Nowak, A., Zielonka, J., Turek, M., & Klimowicz, A. (2014). Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry. Post Fitoter, 2, 94-9.
  3. Gryszczyńska, A., Gryszczyńska, B., & Opala, B. (2011). Karotenoidy. Naturalne źródła, biosynteza, wpływ na organizm ludzki. Post Fitoter, 2, 127-143.
  4. Maiani, G., Periago Castón, M. J., Catasta, G., Toti, E., Cambrodón, I. G., Bysted, A. i wsp. (2009). Carotenoids: actual knowledge on food sources, intakes, stability and bioavailability and their protective role in humans. Molecular nutrition & food research, 53(S2), S194-S218.