Pomidory występują na rynku w różnych kolorach różnią się również smakiem i aromatem, który wpływa na smak soku. W czerwonych pomidorach jest najwięcej likopenu, silnego antyoksydantu należącego do grupy karotenoidów. Potwierdzono naukowo, że spożywanie produktów bogatych w likopen zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn. W soku pomidorowych pod wpływem obróbki termicznej (pasteryzacja soku) zwiększa się nawet 3 krotnie dostępność tego składnika dla organizmu człowieka.

Sok pomidorowy to również bardzo dobre źródło składników takich jak potas, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienie krwi, szklanka soku pomidorowego zapewnia przeciętnie 26% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej.
Sok pomidorowy należy do produktów o najniższej kaloryczności, 1 szklanka (200 ml) to zaledwie ok. 34 kcal, dlatego nadaje się świetnie jako przekąska pomiędzy posiłkami. Z uwagi iż ten sok jest otrzymany z przetartych całych pomidorów jest również bogaty w błonnik i inne niezbędne dla naszego organizmu wartościowe składniki, takie jak witaminy, składniki mineralne, naturalne cukry i wiele innych fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym. Znakomicie również nawadnia nasz organizm ponieważ aż w 94% składa się z wody i zawiera wiele elektrolitów (np. związki wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowej gospodarki wodnej naszego organizmu.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 ml soku

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 17 kcal
Białko 0,85g
Tłuszcz 0,29 g
Węglowodany ogółem 3,53 g
Błonnik 0,4 g

Witaminy

Witamina C 17 mg
Tiamina 0,059 mg
Ryboflawina 0,039 mg
Niacyna 0,92 mg
Witamina B6 0,07mg
Foliany 24 µg
Witamina E 1,13 mg
Witamina A* 99 µg

Składniki mineralne

Wapń 8 mg
Żelazo 0,5 mg
Magnez 9 mg
Fosfor 19 mg
Potas 260 mg
Sód 193 mg
Cynk 0,12mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie
Sok pomidorowy jest źródłem tego składnika (w 100 ml zawiera go co najmniej 7,5% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Sok pomidorowy charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 ml zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture  //fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/787702/nutrients