Kwitnące drzewa wiśni, nazywane „sakura”, są symbolem Japonii – tysiące turystów co roku (zazwyczaj w marcu lub kwietniu) odwiedzają ten kraj, by podziwiać biało-różowe ukwiecone korony drzew.

W Polsce również sadzi się wiśnie, jednak są to głównie odmiany przeznaczone do produkcji owoców, a nie jako drzewo ozdobne. Są one popularne nie tylko wśród działkowców, ale również w profesjonalnej produkcji towarowej. Pomimo wyzwań związanych z uprawą wiśni, a także krótkowieczności tych drzewek, Polska jest jednym w niewielu krajów produkujących wiśnie na dużą skalę. Dlatego też jest ona popularnym owocem w gospodarstwach domowych, a także jest eksportowana w postaci świeżej, mrożonej i soków do wielu krajów Europy Zachodniej.

Wiśnie składają się z wody w ok. 87%, a pozostała część to między innymi naturalne cukry owocowe, błonnik i witaminy, składniki mineralne oraz wiele innych, cennych fitoskładników.

Wiśnie kryją w sobie antyoksydanty – antocyjany – związki należące do polifenoli występujące w roślinach. Mają zdolność wyłapywania wolnych rodników i wykorzystywane są przez organizm człowieka jako naturalne przeciwutleniacze. Zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych oraz stymulują produkcję rodopsyny, substancji ważnej w procesie widzenia. Zmniejszają również odkładanie blaszek miażdżycowych.

Wiśnie – witaminy, składniki mineralne, wartość energetyczna

Wiśnia i przetwory z niej pochodzące są ulubione przez wielu konsumentów z uwagi na ich wyraźny smak i piękny kolor. Wiśnie są niskokaloryczne, łatwo dostępne zarówno w sezonie, jak i w formie mrożonej oraz pysznych przetworów – popularnych słodko-kwaśnych dżemów, soków czy kompotów. Przygotowując przetwory z wiśni, należy usuwać pestki z owoców, ponieważ zawierają one amigdalinę – związek, który w organizmie przekształca się w cyjanowodór, który w większych ilościach może powodować zatrucie.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

49 kcal
0,9 g
0,4 g
10,9 g
1,0 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina E
Witamina K
Beta-karoten
Witamina A*

12 mg
0,049 mg
0,059 mg
0,40 mg
0,03 mg
8,0 µg
0,13 mg
2,1 µg
240 µg
40 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

13 mg
0,3 mg
9 mg
20 mg
150 mg
3 mg
0, 10 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie
Wiśnia jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com