fbpx

Owoce i warzywa są nie tylko wartościowe i smaczne: mają też walory dekoracyjne. Korzystały z nich od pokoleń nasze prababcie, zwłaszcza w Boże Narodzenie. Wtedy to na stołach lądowały misy z orzechami, a na choinkach czerwone jabłka – symbol zdrowia i urody. Tej zimy sięgnijmy do tradycji i samodzielnie przygotować naturalne ozdoby świąteczne. Wprowadzą nas one w gwiazdkowy nastrój, a przy okazji będą w pełni ekologiczne.

Świecznik hand-made na Święta

Nic tak nie tworzy świątecznego klimatu, jak zapalone świece. Idealną oprawą dla nich będą naturalne świeczniki, wykonane z użyciem owoców i orzechów. Na przykład tak:

  • Do płytkiej misy wsyp orzechy, dodaj drobne owoce (żurawinę, owoc róży) i gwiazdki anyżu dla ozdoby. Ilość dowolna, oby nie z górką. Między orzechy włóż kilka świeczek podgrzewaczy;
  • Słoik przewiąż kokardą, wsyp do niego suszone owoce, orzechy, kawałki cynamonu. Umieść w nich świeczkę;
  • Wytnij otwór na świeczkę podgrzewacz w jabłku lub pomarańczy – naturalny lampion gotowy!

świąteczne ozdoby z owoców i warzywOwocowe ozdoby choinkowe

Jeśli chcesz mieć choinkę jedyną w swoim rodzaju, udekoruj ją suszonymi owocami. Przygotuj kilka jabłek, cytryn, pomarańczy, a następnie pokrój je w plastry grubości 0,5 cm. Owoce rozłóż na blasze i wstaw na 3 godziny do piekarnika nagrzanego do 70 stopni. Po tym czasie powinny wyschnąć – pamiętaj tylko, by od czasu do czasu przewracać je podczas pieczenia.

Jakie świąteczne ozdoby wykonasz z suszonych owoców? Np. bombki lub łańcuchy. Wystarczy zrobić otwór w suszonym plasterku, przeciągnąć wstążkę lub sznurek i wieszać na choince pojedynczo albo powiązać owoce ze sobą w dłuższy łańcuch.

świąteczne ozdoby wykonasz z suszonych owocówŚwiąteczny kolaż z owoców i warzyw

Ci, którzy mają duszę artysty, mogą w Święta wykonać owocowo-warzywny kolaż. W jego tworzenie warto zaangażować dzieci – będą miały frajdę z tak kreatywnej zabawy. Najpierw ustalmy kształt: może być to choinka. Następnie na dużym, płaskim talerzu lub tacy ułóżmy kształt choinki z orzechów, suszonych jabłek, moreli i żurawiny. Taka dekoracja jest bardzo efektowna i można ją zjeść po świętach. A jeśli mamy w rodzinie małego niejadka, zróbmy choinkowy kolaż z warzyw o dużej zawartości witamin. Na pewno chętnie zje choinkę z różyczek brokułu, śnieg z kalafiora czy bombki-pomidorki.

Nasze pomysły na świąteczne eko ozdoby to tylko mały wycinek tego, co można wykonać z owoców i warzyw. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, a może tak zasmakujemy w naturalnych dekoracjach, że będziemy je robić co roku.