Żurawina jest krzewinką, która dobrze rośnie na podmokłym, bagiennym terenie w formie dzikiej, ale również może być uprawiana. W Polsce pozyskuje się owoce żurawiny błotnej i wielkoowocowej.

Owoce są wykorzystywane głównie w formie przetworzonej. Produkuje się z nich liczne przetwory takie jak soki, dżemy oraz galaretki czy sos żurawinowy, które są popularnym dodatkiem do mięs. Owoce żurawiny się również suszy i dodaje do jogurtów, owsianek czy granoli.

Żurawina jest wykorzystywana także w medycynie. Ze względu na swoje dobroczynne działanie na drogi moczowe jest surowcem dla licznych preparatów farmaceutycznych. Witaminy i składniki mineralne zawarte w żurawinie, zdecydowały również o zastosowaniu tego owocu w produkcji kosmetyków. Ekstrakt z żurawiny działa nawilżająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pomaga także wyregulować pH skóry. W kosmetyce stosuje się także olej z pestek żurawiny.

Przeciętna wartość odżywcza w 100g produktu

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 46 kcal
Białko 0,46 g
Tłuszcz 0,13 g
Węglowodany ogółem 11,97 g
Błonnik 3,6 g

Witaminy

Witamina C 14 mg
Tiamina 0,012 mg
Ryboflawina 0,02 mg
Niacyna 0,101 mg
Witamina B6 0,057 mg
Foliany 1 µg
Witamina E 1,32 mg
Witamina K 5 µg
Beta-karoten 38 µg
Witamina A* 3 µg

Składniki mineralne

Wapń 8 mg
Żelazo 0,23 mg
Magnez 6 mg
Fosfor 11 mg
Potas 0 mg
Sód 2 mg
Cynk 0,09 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Żurawina jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com