Żurawina jest krzewinką, która dobrze rośnie na podmokłym, bagiennym terenie w formie dzikiej, ale również może być uprawiana. W Polsce pozyskuje się owoce żurawiny błotnej i wielkoowocowej.

Owoce są wykorzystywane głównie w formie przetworzonej. Produkuje się z nich liczne przetwory takie jak soki, dżemy oraz galaretki czy sos żurawinowy, które są popularnym dodatkiem do mięs. Owoce żurawiny się również suszy i dodaje do jogurtów, owsianek czy granoli.

Żurawina jest wykorzystywana także w medycynie. Ze względu na swoje dobroczynne działanie na drogi moczowe jest surowcem dla licznych preparatów farmaceutycznych. Witaminy i składniki mineralne zawarte w żurawinie, zdecydowały również o zastosowaniu tego owocu w produkcji kosmetyków. Ekstrakt z żurawiny działa nawilżająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pomaga także wyregulować pH skóry. W kosmetyce stosuje się także olej z pestek żurawiny.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

46 kcal
0,46 g
0,13 g
11,97 g
3,6 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina E
Witamina K
Beta-karoten
Witamina A*

14 mg
0,012 mg
0,02 mg
0,101 mg
0,057 mg
1 µg
1,32 mg
5 µg
38 µg
3 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

8 mg
0,23 mg
6 mg
11 mg
0 mg
2 mg
0,09 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Żurawina jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com