fbpx

Powszechnie panuje przekonanie, że nie należy spożywać owoców w godzinach wieczornych ze względu na zawarty w nich cukier prosty oraz dyskomfort, jaki mogą wywoływać w przewodzie pokarmowym. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, która zależy od aktualnego stanu zdrowia danej osoby oraz jej trybu życia. Jeżeli na co dzień nie zmagamy się z niestabilną gospodarką cukrową lub nie mamy problemów z tolerowaniem produktów zawierających większą ilość fruktozy to włączenie owoców do ostatniego posiłku może korzystnie wpłynąć na poprawę jakości i długości snu. Poniżej kilka propozycji warzyw i owoców, po które mogą przyspieszyć zasypianie oraz poprawić nocną regenerację organizmu.

Gdy długo nie możesz zasnąć sięgnij po wiśnie

Dla osób, które mają problemy z zasypianiem pomocne mogą okazać się wiśnie dodane do ostatniego posiłku. Badania opublikowane w European Journal of Nutrition potwierdziły, że osoby, które konsumowały codziennie porcję wiśni zasypiały szybciej dzięki czemu spały dłużej, a ich sen był jakościowo lepszy w porównaniu do grupy kontrolnej. Wiśnie nie tylko korzystnie wpływają na wydzielanie melatoniny, ale również łagodzą bóle mięśni, co może być szczególnie przydatne dla osób aktywnych fizycznie. Dodatkowo stanowią dobre, niskokaloryczne źródło węglowodanów, ponieważ w 100 g produktu znajduje się tylko 49 kilokalorii – zachęca dietetyk Karina Słota.

Na nieprzerwany sen – brokuły i buraki

Oprócz tego, że nocna regeneracja powinna być długa i spokojna ważne jest również, aby nic jej nie przerywało. Warto zadbać o komfort swojego snu nie tylko poprzez dobór wygodnego materaca czy zapewnienie ciszy, ale również pamiętając o odpowiednim rozluźnieniu mięśni. Zdarza się, że silne skurcze, szczególnie łydek potrafią wybudzić nas nawet z najgłębszego snu. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się dieta bogata w produkty zawierające większą ilość magnezu oraz potasu, które m.in. wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego oraz pomagają w uregulowaniu ciśnienia krwi. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują brokuły i buraki, również w formie soku, które zawierają nie tylko potas, ale również foliany.

 

Na lepszy sen – kiwi

Spokojny i długi wypoczynek bezpośrednio wpływa na nasz nastrój następnego dnia. Lepszą nocną regenerację może zapewnić zjedzenie dwóch kiwi na godzinę przed pójściem spać. Dzięki zawartej w nich serotoninie dostarczymy do organizmu tzw. hormon szczęścia, który przyczyni się do poprawy jakości i długości snu. Owoce kiwi podobnie jak wcześniej wspomniane wiśnie są również niskokaloryczne, ponieważ w 100 gramach znajduje się jedynie 60 kilokalorii.

Jakościowy, długi i nieprzerwany sen wspomaga prawidłową regenerację organizmu po całym dniu oraz wpływa na nasze ogólne samopoczucie i koncentrację. Przed pójściem spać warto zadbać o odpowiednie wyciszenie układu pokarmowego wybierając możliwie lekkostrawny posiłek, który dodatkowo będzie zawierał substancje wspierające całonocną odnowę. Sięgając wieczorem po warzywa lub owoce wybierzmy te, które wspomogą i polepszą jakość snu – podsumowuje dietetyk Karina Słota.

“”

Karina Słota

Dietetyk
Absolwentka absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w prowadzeniu pacjentów zmagających się z nadwagą, zaburzeniami metabolicznymi, insulinoopornością, nietolerancjami pokarmowymi oraz chorobami układu immunologicznego m.in. Hashimoto, Graves-Basedow, reumatoidalnym zapaleniem stawów i celiakią