fbpx

Co zrobić z obierkami od jabłek, żeby ich nie wyrzucać? Jak ugotować kaszę, która będzie smakowała nawet niejadkom? Albo jak wykorzystać końcówkę marchewki? Zdradzamy 5 trików kulinarnych, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał warzyw i owoców!

  1. Nie wyrzucaj obierek – zjedz je!

Umyte obierki z warzyw korzeniowych czy owoców można wykorzystać do przygotowania zdrowych chipsów. Sprawdzą się świetnie jako ciekawy zamiennik tradycyjnych sklepowych przekąsek, a podać je można w towarzystwie szklanki soku jabłkowego czy pasty warzywnej. Jeśli mamy ich naprawdę dużo, warto mrozić i wykorzystać wraz z innymi resztkami warzyw do gotowania bulionów.

  1. Końcówki warzyw – od nowa!

Wstawiając końcówkę marchewki czy pietruszki do niewielkiego naczynia z wodą i regularnie ją nawadniając, możemy odhodować ich nać. Podobnie zadzieje się z włożonym do wody porem czy botwinką – pojawią się nowe liście. Natomiast końce warzyw takich jak cukinia, szparagi czy bakłażan warto gromadzić w większych ilościach w zamrażalniku. Z takich resztek, tak jak z obierek warzywnych, można przygotować pyszny bulion warzywny – bazę do wielu smacznych potraw.

  1. Ugotuj kaszę w …soku!

Kasze nierzadko mają specyficzny smak, który nie każdemu może odpowiadać. Oprócz dokładnego ich opłukania można dodać im jeszcze smaku poprzez ugotowanie ich np. w soku pomidorowym. W takim posiłku dostarczymy sobie dodatkowych składników odżywczych – między innymi potasu czy likopenu, które pozytywnie wpływają  na pracę mięśni i układu nerwowego.

  1. Sposób na warzywa strączkowe

Strączki, takie jak fasola, ciecierzyca czy soczewica, mogą być ciężkostrawne. Odpowiednio długie moczenie i gotowanie pozwala usunąć substancje odpowiedzialne za ich utrudnione przyswajanie. Ponieważ obróbka strączków bywa czasochłonna, a nie zawsze mamy czas, żeby zająć się nimi właściwie, warto przygotować je w większych ilościach, porcjować i przechowywać w zamrażalniku. Pozwoli to na stosunkowo szybkie przyrządzenie dania bogatego w białko roślinne, które możemy uzupełnić np. sokiem marchwiowym, gdyż zawarta w nim prowitamina A wspiera przyswajanie białka.

  1. Chrupkie warzywa zawsze pod ręką!

Świeże warzywa to doskonała przekąska dla zabieganych, którą można przygotować wcześniej, zachowując ich wartości  odżywcze. Wystarczy, że warzywne słupki umieścimy w słoiku wypełnionym wodą, a pozostaną chrupiące i smaczne przez długi czas. W ten sposób możemy przechowywać marchew, seler naciowy, paprykę czy kalarepę, które doskonale smakują z wieloma sosami czy pastami, takimi jak np. hummus. Sposób ten działa także np. na rzodkiewkę, nawet jeśli straciła swoją chrupkość – wystarczy włożyć ją do wody, aby odżyła!

Powyższe sposoby to tylko wybrane metody na ułatwienie sobie gotowania przy jednoczesnym zapewnieniu smaku i odpowiedniej podaży składników odżywczych. Ich stosowanie wpływa na urozmaicenie diety i łatwe spożywanie 5 porcji warzyw, owoców lub soku, rekomendowanych przez ekspertów ds. żywienia.