fbpx

24 grudnia znów zasiądziemy z najbliższymi przy świątecznym stole, uginającym się od pysznych, choć niekoniecznie lekkostrawnych dań. Wspólne biesiadowanie jest na stałe wpisane w polską tradycję, może jednak skutkować kilkoma niemiłymi następstwami, które wpłyną na nasze samopoczucie. Mowa o przejedzeniu, niestrawności, wzdęciach i kilku dodatkowych centymetrach w pasie. Na szczęście przy pomocy prostych tricków można sprawić, że Boże Narodzenie stanie się bardziej fit. Oto nasze rady na lżejsze święta.

1. Odchudź tradycyjne dania

Bożonarodzeniowe menu jest pyszne, lecz bywa wysokokaloryczne, bo królują w nim potrawy smażone lub podsmażane, zawierające majonez czy suszone owoce. Tymczasem ryba w panierce z głębokiego tłuszczu może mieć aż dwa razy więcej kalorii niż pieczona, dlatego osobom, które chcą odchudzić święta, proponujemy pieczenie i gotowanie. W piekarniku można przygotować większość popularnych ryb, a czas zaoszczędzony na staniu przy patelni wykorzystać na przyjemniejsze czynności, np. chwilę oddechu na kanapie czy śpiewanie kolęd. Podobnie z gotowaniem: pierogi z wody są równie smaczne, co z patelni, zarówno te z kapustą, jak i z makiem. Odchudzić warto też tradycyjną sałatkę jarzynową, połowę majonezu zamieniając w niej na jogurt naturalny.

2. Zadbaj o warzywa i owoce na świątecznym stole

Warzywa i owoce powinny być podstawą naszego jadłospisu, a dietetycy radzą, by spożywać je codziennie do każdego posiłku. Idealna proporcja to 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców dziennie, gdzie jedną z nich może stanowić szklanka soku. Warto więc utrzymać tę zasadę także w święta, bo warzywa, owoce i soki uczynią Boże Narodzenie smaczniejszym. Wystarczy postawić na stole lekkie surówki i sałatki, misę z sezonowymi owocami i dzbanek z sokiem jako zdrowe urozmaicenie posiłków. A jeśli już przeplatamy tradycyjne menu nowymi rozwiązaniami, zamieńmy kompot z suszu na taki ze śliwek – ma on wiele składników odżywczych i niepowtarzalny aromat.

3. Zamień część potraw mięsnych na warzywa

Dieta bardziej roślinna to kolejny sposób na zapewnienie sobie większej ilości składników odżywczych z warzyw i owoców. Jest nie tylko popularna (aż 46% Europejczyków deklaruje, że w 2021 roku spożywa mniej mięsa niż rok wcześniej)[1], ale i zalecana – ograniczenie mięsa na rzecz warzyw i nabiału rekomendują specjaliści do spraw żywienia. Ukłon w stronę diety roślinnej warto zacząć już od pierwszego dnia świąt, zamieniając pasztety mięsne na te z soczewicy, marchwi czy pestek słonecznika. Można je podawać na zimno lub gorąco, np. polane sosami jak pieczeń. Możesz też zamienić mięso czerwone na chude lub ryby, zgodnie z zaleceniami ekspertów[2].

4. Wprowadź sprytne jedzeniowe nawyki

W wielu domach święta spędzone przy zastawionym stole nie uwzględnia dodatkowych aktywności, ale nawet podczas długiego biesiadowania można trochę oszukać mózg i żołądek. Na pewno zjemy mniej, jeśli będziemy częściej wstawać od stołu i wykorzystywać do tego każdy pretekst. Przejedzenia można też uniknąć jedząc powoli i gryząc małe kęsy. Sprawdzą się tu też wszystkie zasady z diety odchudzającej: mały talerz, stałe pory posiłków i wczesna kolacja. A wszystkim, którzy mają psy, nie trzeba podpowiadać o wyprowadzaniu ich na spacer – to też mała przerwa od świątecznego jedzenia.

5. Zabierz bliskich na spacer

Im bardziej czujemy się przejedzeni, tym częściej powinniśmy wstać od stołu i się po prostu poruszać. Ruch na świeżym powietrzu przyda się i na co dzień, i od święta, a bożonarodzeniowy rodzinny spacer może być przyjemnym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Tak więc w święta wprowadźmy nową rodzinną tradycję: półgodzinną przechadzkę po obiedzie. A przy sprzyjającej pogodzie niech będzie to godzinny lub nawet dłuższy, solidny spacer. Można też zorganizować bitwę na śnieżki, jeśli jakimś cudem na święta spadnie śnieg 😊

Życzymy Wam zdrowych i lekkich świąt!

 

[1] Badanie Smart Protein Project z listopada 2021 r., cyt. za raportem: What consumers want: a survey on European consumer attitudes towards plant-based foods with a focus on flexitarians, //smartproteinproject.eu/consumer-attitudes-plant-based-food-report/ [dostęp 14.12.2021 r.].

[2] Talerz zdrowego żywienia, //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/ [dostęp 15.12.2021 r.]