fbpx

Choć śliwki to królowe polskich przetworów, smakują doskonale nie tylko w powidłach. Sprawdzają się jako przekąska, dodatek do ciast i mięs czy element zdrowego śniadania. A poza mnóstwem zastosowań śliwki mogą pochwalić się także bogactwem wartości odżywczych. Dlaczego warto jeść śliwki?

Polskie, regionalne, a jednocześnie światowe

Można śmiało powiedzieć, że śliwka to polska specjalność. W jej produkcji jesteśmy jednym z europejskich liderów, a dwa rodzaje śliwek suszonych (szydłowska i suska sechlońska) zostały wpisane do unijnego rejestru produktów regionalnych. Choć przeciętny Kowalski zna tylko węgierki, renklody czy mirabelki, w polskich sadach rośnie wiele śliwkowych odmian, w tym także śliwka japońska i mieszanka śliwki z morelą.

Śliwki to naturalne słodycze

Każda pani domu wie, że powidła śliwkowe można ugotować bez dodawania cukru. Śliwki należą do najsłodszych owoców, dzięki czemu świetnie nadają się na każdy deser, także ten bardziej dietetyczny. Swój słodki smak śliwki zawdzięczają naturalnym cukrom obecnym w owocach. Jednocześnie mają stosunkowo niewiele kalorii, bo średnio 49 kcal w 100 g. Uwaga jednak na śliwki suszone: te są znacznie bardziej kaloryczne (ponad 200 kcal w 100 g), ale na taką zdrową przekąskę czasami warto się skusić.

Śliwki – dobre na każdej diecie

Odchudzasz się? Jedz śliwki! Śliwki mają w sobie duże ilości błonnika, który szybko daje sytość. Właśnie dlatego są dobrym pomysłem na dietetyczną przekąskę. Choć zawierają sporo cukrów prostych, ze względu na zawartość błonnika, fruktozy i sorbitolu nie powodują szybkiego skoku glukozy we krwi[1]. Indeks glikemiczny śliwek waha się pomiędzy niskim dla owoców świeżych (IG 35), a średnim dla suszonych (IG 40)[2].

Śliwki wspierają układ pokarmowy

Śliwki suszone to sprzymierzeńcy wszystkich osób cierpiących na zaparcia. Są wprost idealne jako wsparcie dla perystaltyki jelit, a działanie to zawdzięczają – ponownie – błonnikowi. W suszonych śliwkach jest go aż 10 g na 100 g owoców, kilkakrotnie więcej niż w śliwkach świeżych. Na jedzeniu śliwek nasz układ pokarmowy skorzysta również z innego powodu – śliwki pomagają rozwijać się pożytecznym bakteriom, tworzącym korzystną mikroflorę jelitową[3]. Na szczęście z dobroczynnych właściwości śliwek da się korzystać także poza sezonem. Oprócz śliwek suszonych, dostępnych przez cały rok, warto sięgać po owoce mrożone, jak również po soki śliwkowe. Niektóre sklepy mają w ofercie nawet sok z… suszonych śliwek! Można dodawać go do potraw lub pić bezpośrednio, jako wsparcie dla jelit.

Śliwki to niższy cholesterol

Śliwek nie może zabraknąć w jadłospisie wszystkich „sercowców”. Badania dowodzą, że ich regularne spożycie wspiera układ krążenia, a dzieje się tak dzięki obecnemu w nim potasowi, który reguluje ciśnienie, oraz dzięki pektynom (rozpuszczalnej frakcji błonnika) i kwasowi chlorogenowemu. Kwas chlorogenowy obniża poziom cholesterolu LDL w surowicy, a może też wpływać korzystnie na całościowe stężenie cholesterolu we krwi[4].

Śliwki na piękną skórę

Jak w każdych ciemnych owocach, tak i w skórce śliwek o różnych odcieniach czerwieni i fioletu znajdziemy antocyjany – barwniki o potwierdzonym działaniu antyoksydacyjnym. To substancje z grupy polifenoli, które pomagają zwalczać wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia, na czym korzystają wszystkie komórki w naszym ciele, a więc i nasza skóra. Jednak największy potencjał antocyjanów tkwi w ich działaniu przeciwnowotworowym: badania dowodzą, że hamują wzrost komórek raka piersi oraz raka prostaty[5].

Śliwki dla zdrowych kości

Te pyszne owoce są także źródłem mało znanego, ale istotnego pierwiastka – boru. Bor jest ważny dla kości, bo wpływa na dostępność wapnia i przez to pomaga zapobiegać osteoporozie. W 100 g suszonych śliwek znajdziemy go tyle, ile potrzebuje nasz organizm na cały dzień, a oprócz boru dostarczymy mu witaminę K, wspierającą mineralizację kości[6].

Śliwki to 1 z 5 porcji zdrowia

Choć sezon na śliwki trwa od lipca do października, dzięki mrożonkom i innym przetworom, w tym sokom mamy do nich dostęp przez okrągły rok. Mogą więc być stałym elementem naszej diety, a także jedną z 5 dziennych porcji warzyw i owoców. Dietetycy zalecają spożywanie min. 400 g warzyw i owoców dziennie, najlepiej w podziale na 5 porcji, gdzie jedną stanowić może szklanka soku. Ale mogą być nią także kilka małych lub jedna duża śliwka czy ¼ szklanki śliwek suszonych. Porcja smaczna, a jednocześnie pełna wartości odżywczych – wszystkiego, co w śliwkach najlepsze.

__

[1] Gołdys R., Śliwki – właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze, Dietetycy.org.pl. Specjalistyczny Portal dla Dietetyków, //dietetycy.org.pl/sliwki/ [dostęp 10.11.2021 r.].

[2] Dane Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, cyt. za: Owoce w diecie diabetyka, //diabetyk.org.pl/owoce-w-diecie-diabetyka/ [dostęp 10.11.2021 r.]

[3] Gołdys R., dz. cyt.

[4] Tamże

[5] Byrne D. i in., Health benefits of peach, nectarine and plums. [w:] Acta Horticulturae 2009. 841(841), str. 267-273.

[6] Gołdys R., dz. cyt.