fbpx

Choć każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na białko czy węglowodany, wszyscy powinniśmy dbać o zbilansowaną dietę, pełną witamin i składników mineralnych. Są one niezbędne dla zdrowia, dlatego warto je spożywać w odpowiednich ilościach. Tu z pomocą przychodzi Referencyjna Wartość Spożycia, w skrócie RWS, która jest umieszczana na etykietach produktów. Czym jest Referencyjna Wartość Spożycia i dlaczego warto się nią kierować w komponowaniu posiłków*?

Referencyjna Wartość Spożycia – co to takiego?

Pod skrótem RWS, który można spotkać na opakowaniach produktów, kryje się nasze dzienne zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze: węglowodany, tłuszcze, białka, sól, witaminy i składniki mineralne. Referencyjna Wartość Spożycia określa, ile każdego z nich potrzebuje na co dzień statystyczny Kowalski. Chociaż inne zapotrzebowanie na energię czy witaminy ma osoba starsza, a inne młody pracownik fizyczny, to RWS jest dietetycznym „złotym środkiem” – wskaźnik uśredniony. Dzięki niemu mamy punkt odniesienia w codziennych wyborach żywieniowych i możemy łatwiej komponować posiłki.

Ile składników odżywczych potrzebujemy na co dzień?

Twórcy Referencyjnej Wartości Spożycia założyli, że przeciętna osoba powinna dziennie spożywać 2000 kcal i dostarczać organizmowi 50 g białka, 70 g tłuszczu (w tym maksymalnie 20 g tłuszczów nasyconych), 260 g węglowodanów (w tym 90 g cukrów) oraz 6 g soli.

Referencyjną wartość spożycia dla tłuszczów, cukrów i soli w diecie należy traktować jako maksymalną – wyjaśnia Dr hab. n. med. i n. o zdr. Mariusz Panczyk, adiunkt w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oznacza to, że nasze dzienne spożycie nie powinno przekraczać ilości wyznaczanych przez RWS. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne: tu musimy dążyć do pokrycia naszego dziennego zapotrzebowania na nie. Dobrym sposobem na utrzymanie wysokiej wartości odżywczej diety jest przestrzeganie zasady 5 porcji, czyli spożywanie warzyw i owoców 5 razy dziennie, w tym raz dziennie zamiana jednej z takich porcji na szklankę soku. Często już jedna warzywno-owocowa porcja pokrywa 100% zapotrzebowania organizmu na dany składnik, jak w przypadku soku marchwiowego oraz witaminy A – dodaje.

Referencyjna Wartość Spożycia dla wybranych witamin i składników mineralnych: 

Witaminy Referencyjna wartość spożycia Warzywno-owocowe źródła
Witamina A 800 µg ·       1 szklanka soku marchwiowego (200 ml) = 100% dziennego zapotrzebowania

·       100 g szpinaku = ok. 90% d.z.

Witamina K 75 µg ·       1 szklanka soku marchwiowego = 20% d.z.

·       75 g brokułów lub 100 g kapusty = 100% d.z.

Witamina C 80 mg ·       Ok. 60 g papryki = 100% d.z.

·       100 g czarnej porzeczki = ponad 200% d.z.

Witamina B6 1,4 mg ·       100 g fasoli (nasiona suche) = ok 30% d.z.

·       200 g soi (nasiona suche) = 100% d.z.

Kwas foliowy 200 µg ·       100 g jarmużu = 60% d.z.

·       100 g buraka = 43% d.z.

Składniki mineralne Referencyjna wartość spożycia Warzywno-owocowe źródła
Potas 2000 mg ·       1 szklanka soku jabłkowego = 12% d.z.

·       1 szklanka soku pomidorowego = 26% d.z.

Magnez 375 mg ·       220 g fasoli (nasiona suche) = 100% d.z.

·       100 g grochu (nasiona suche) = ok. 33% d.z.

Żelazo 14 mg ·       100 g grochu (nasiona suche) = ok. 33% d.z.

·       Ok. 160 g soi (nasiona suche) = 100% d.z.

d.z – dzienne zapotrzebowanie

Lepsza dieta, łatwiejsze zakupy

Referencyjna Wartość Spożycia to dobry drogowskaz podczas codziennych zakupów. Zgodnie z prawem na wszystkich produktach spożywczych powinna się znaleźć ich wartość odżywcza w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml, a dodatkowo także wartość procentowa RWS dla dodanych witamin czy składników mineralnych. Zatem na opakowaniach soku marchwiowego przeczytamy informację o wysokiej zawartości witaminy A, a na soku pomidorowym o wysokiej zawartości potasu. Z opisu dowiemy się też, ile dziennego zapotrzebowania na te witaminy pokryje 1 porcja danego soku, co ułatwi nam dietetyczne wybory. Nieco trudniej będzie ze świeżymi warzywami czy owocami „na wagę” – tu po informacje o zawartości składników odżywczych odsyłamy do naszej bazy warzyw i owoców i zachęcamy, by po warzywa, owoce i soki sięgać każdego dnia, bo są najlepszym sposobem na codzienną dawkę niezbędnych witamin i minerałów.

*Wszystkie dane przytoczone w artykule pochodzą z następujących źródeł:

  1. Jarosz M. i in. (red.), Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Warszawa 2020.
  2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/ile-poszczegolnych-skladnikow-powinnismy-jesc-dla-zachowania-zdrowia-rws/ [dostęp 1.09.2022 r.].