fbpx

8 marca to wyjątkowa okazja, żeby przypomnieć sobie, jak ważną osobą w życiu każdej kobiety jest… ona sama! Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym czytelniczkom wszystkiego dobrego, a także zachęcamy do sięgania po to, co dla nich najlepsze w warzywach, owocach i sokach!

Aby każda kobieta czuła się dobrze

Warzywa i owoce mają znaczenie dla dobrego samopoczucia i nastroju, dlatego warto sięgać po nie każdego dnia. Przegląd badań naukowych[1] pozwolił wykazać, że konsumpcja tych produktów może wpływać pozytywnie na takie aspekty zdrowia psychicznego, jak dobre samopoczucie, odpowiednią długość snu czy zadowolenie z życia. Co więcej, warzywa, owoce oraz ich przetwory, takie jak soki, mogą wpływać pozytywnie także na nastrój, kreatywność oraz samoocenę, a także na wygląd skóry, co również wpływa na postrzeganie siebie. Jest to z pewnością jeden z wielu powodów, dla których warto sięgać po te produkty w rekomendowanej przez ekspertów ds. żywienia ilości – min. 400 gramów w podziale na 5 porcji dla regularnego dostarczania istotnych dla zdrowia składników odżywczych.

Aby każda kobieta czuła się piękna

Warzywa i owoce oraz otrzymane z nich soki to także nasi sprzymierzeńcy w zakresie dbania o ciało. Dzięki zawartym w nich substancjom odżywczym możemy nie tylko zadbać o dobre samopoczucie, ale i wygląd, który również ma znaczenie dla samooceny i nastroju. Aby zadbać o swoją wewnętrzną powłokę, warto sięgać m.in. po:

  • Borówki i otrzymane z nich soki – spożywanie tych owoców wpływa pozytywnie na jędrność i elastyczność skóry dzięki działaniom detoksykującym. Zawierają także kwercetynę oraz rutynę, które wzmacniają naczynia krwionośne, zmniejszają tym samym widoczność popękanych naczynek. Reseratrol z kolei hamuje powstawanie przebarwień, wpływając na promienność skóry i równomierny koloryt.

  • Marchewkę i sok marchwiowy – dzięki zawartości beta-karotenu, będącego prowitaminą A, wpływa pozytywnie na jędrność, koloryt oraz elastyczność skóry. Jest też świetną ochroną przed szkodliwym działaniem promieni UVA. Dzięki zawartości flawonoidów ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe, a także wspiera układ krążenia. Soków, zawierających wszystkie wskazane składniki odżywcze, najwygodniej szukać w sklepie – są na wyciągnięcie ręki w opakowaniach o różnej pojemności i w wielu wariantach smakowych z zawartością marchewki, dzięki czemu w łatwy sposób możemy zadbać o naszą skórę na co dzień.

  • Paprykę – wysoka zawartość witaminy C w tym warzywie to nie tylko wsparcie naszej odporności. Wpływa ona także na produkcję kolagenu, białka, które stanowi podstawowy budulec skóry, odpowiadając za jej jędrność.

  • Pomidora i sok pomidorowy – dla skóry bardzo ważne jest właściwe nawodnienie organizmu. Pomidory składają się w 90% z wody, dzięki czemu nawadniają, a do tego są niskokaloryczne – szklanka soku pomidorowego to zaledwie 26 kcal. Jednocześnie jest on bogaty w substancje odżywcze, takie jak potas, wspierający funkcjonowanie mięśni oraz układu nerwowego, czy witaminę B6, która pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Sok pomidorowy jest niekwestionowanym najlepszym źródłem likopenu, silnego przeciwutleniacza, który zwalcza w organizmie wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za starzenie się naszej skóry.

I choć powodów do sięgania po warzywa, owoce oraz soki jest dużo więcej, tyle, ile różnorodnych składników odżywczych, to jedno jest pewne – każda z pań zasługuje na to, żeby czuć się piękną, szczęśliwą i docenioną przez cały rok!

[1] Fruit and Vegetable Intake and Mental Health in Adults: A Systematic Review, Dominika Głąbska et al., Nutrients, 2020