fbpx

Im bliżej urlopu, tym częściej pojawiają się plany zrzucenia paru kilogramów – ot, dla siebie i lepszego samopoczucia. Latem szukamy więc sposobów na to, jak zadbać o naszą sylwetkę. Niestety bardzo często trafiamy na nieustannie powielane mity, które ze zdrową dietą odchudzającą mają niewiele wspólnego. Dziś się z nimi rozprawiamy – przyglądamy się mitom na temat odchudzania, przedstawiając fakty!

Mit 1: Soki owocowe zawierają cukier, więc na diecie trzeba ich unikać!

Chociaż soki owocowe dostępne w sklepach mogą zastępować jedną porcję owoców w ciągu dnia, wciąż wokół nich krąży mit dotyczący dodawanego do ich składu cukru. Przez to wiele osób rezygnuje z nich w czasie diety odchudzającej. Nic bardziej mylnego! Soki owocowe zawierają tylko cukry naturalnie występujące w owocach, z których są zrobione. Według polskich przepisów sokiem można nazwać tylko produkt składający się w 100% z owoców. Nie można dodawać do niego cukru, słodzików, sztucznych aromatów, barwników czy substancji konserwujących.  Co więcej, dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych mogą wspierać organizm, a w trakcie diety warto szczególnie o nie zadbać! 

Mit 2: Aby szybciej schudnąć, zrezygnuj ze śniadania

Przez niektórych uważany za najważniejszy posiłek dnia, a przez innych jako największy wróg odchudzania. Tak jak w wielu przypadkach bywa, prawda jest pośrodku 😉 Rezygnując ze śniadania zmniejszamy ilość dostarczanych kalorii w ciągu dnia, a to właśnie deficyt kaloryczny powoduje, że chudniemy. Jednak . Dobrze zbilansowane śniadanie pozwoli nam dostarczyć większą ilość warzyw i owoców do codziennego jadłospisu, a także dostarczy nam potrzebnej energii. Bez śniadania narażamy się na napady głodu, przez które przy kolejnych posiłkach zjemy więcej. Właśnie dlatego na dietach redukcyjnych zaleca się częstsze jadanie posiłków o mniejszej objętości i kaloryczności. Warto sięgać po warzywa strączkowe i inne produkty bogate w błonnik – zapewnia on uczucie sytości, dzięki czemu unikamy podjadania.

Mit 3: Owoców nie można jeść po 18-stej

Zjedzenie owoców po 18-stej  jest  przez wiele osób postrzegane jako coś niezdrowego oraz niszczącego nasze starania podczas diety. Należy jednak pamiętać, że godzina 18-sta nie jest barierą, po przekroczeniu której nasz organizm zaczyna „odkładać” owoce w inne miejsce, powodując zmniejszone efekty diety odchudzającej. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć ok. 2 godziny przed pójściem spać, dlatego ta zasada faktycznie ma swoje zastosowanie, jeżeli kładziemy się do łóżka o godzinie 20-stej. Jednak w tej sytuacji nie dotyczy ona wyłącznie owoców, ale ogólnie posiłków. Możemy zapewnić, że owoce mają wieczorem taką samą wartość odżywczą co rano, dlatego jeżeli masz ochotę na wieczorną przekąskę, owoc będzie bardzo dobrym wyborem.

 Mit 4: Aby schudnąć, trzeba sobie odmawiać

Ten mit łączy się zarówno z niejedzeniem śniadań, jak i unikaniem owoców po 18, ale też wieloma innymi aspektami żywienia – odstawianiem słodyczy czy w ogóle poważnym ograniczaniem przyjmowania stałych pokarmów. Jest to jednak najprostsza droga do zrobienia sobie krzywdy – nasz organizm potrzebuje składników odżywczych do codziennego funkcjonowania, dlatego rezygnowanie z przyjmowania posiłków może negatywnie wpłynąć na nasze ciało. Aby właściwie podejść do tematu odchudzania, należy zacząć od przyjrzenia się bilansowi energetycznemu – czyli ilości kalorii, które przyjmujemy, oraz tych, które spalamy w ciągu dnia. Aby zadbać o siebie i jednocześnie schudnąć, wystarczy ograniczyć liczbę kalorii, ale nie posiłki! A jak to zrobić zdrowo? Wystarczy sięgać po produkty niskokaloryczne, a pełne wartości odżywczych. Do takich zaliczamy warzywa, owoce w rekomendowanych ilościach, czy produkty pełnoziarniste. Jeśli do tej pory nie były to często występujące produkty w codziennym menu, warto skorzystać ze wsparcia dietetyka, który nie tylko pomoże określić najlepszą liczbę kalorii do uzyskania optymalnych efektów, ale i ułoży nam smaczne, a przede wszystkim zdrowe menu.

Mit 5: Lody mają ujemne kalorie

Ten mit co roku wraca jak bumerang. Według jego zwolenników przez to, że lody są zimne, organizm musi wydatkować więcej energii, aby je ogrzać, a przez to spala więcej kalorii. Chociaż chcielibyśmy, żeby tak było, szczególnie latem, nie możemy się zgodzić. Lody zawierają duże ilości tłuszczu i cukru, a co za tym idzie, także kalorii, dlatego wcześniej wspomniany efekt nie ma istotnego znaczenia. Należy jednak pamiętać, że w diecie odchudzającej jest również miejsce na lody. Możesz je nawet przygotować sam/a w domu! Domowe lody będą zawierały mniej tłuszczu i cukru, a jak połączysz je z owocami, sokiem, a nawet warzywami, zyskasz dodatkową porcję składników odżywczych. Tutaj podpowiadamy, jak to zrobić!

Na koniec fakt: Warzywa i owoce pomagają podczas odchudzania

Zgodnie z zaleceniami warzywa i owoce powinny być podstawą diety każdego człowieka, w tym także osób będących na dietach odchudzających. W ten sposób zapewnimy organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a także utrzymamy prawidłową masę ciała na dłużej. Warzywa i owoce są źródłem błonnika pokarmowego, który nie tylko wspomaga pracę naszych jelit, ale także jest składnikiem zwiększającym sytość naszego posiłku. Dodatkowo posiłek składający się z dużej ilości warzyw i owoców, o takiej samej kaloryczności co posiłek bez nich, będzie ilościowo większy. Właśnie dlatego dodając warzywa i owoce do posiłku, łatwiej stworzyć posiłek o niższej kaloryczności oraz o takiej wielkości porcji, która nas nasyci. Pamiętajmy też o sokach – one również wspomagają pracę naszego organizmu, więc warto je uwzględniać nawet jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej!