fbpx

Zbliżający się sezon wiosenno-letni to dobra motywacja, by zadbać o wygląd ciała i skóry. Niepożądane mankamenty, szczególnie takie jak cellulit mogą być trudne do wyeliminowania. Sojusznikami w osiągnięciu pożądanego wyglądu są ćwiczenia i zdrowia dieta, a w szczególności warzywa i owoce. Jak pokazują badania[1] jednym z nich jest sok z aronii, który przyczynia się do widocznego zmniejszenia się nierówności skóry.

Cellulit, czyli lipodystrofia[2] to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Nieestetyczne grudki, które można zauważyć najczęściej w okolicy brzucha, ud i pośladków to problem dotykający większości kobiet, niezależnie od masy . Może mieć swoje źródło zarówno w cechach genetycznych, jak i trybie życia. Do jego powstawania przyczynia się niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, a także nieprawidłowości krążenia oraz wady postawy. Niezależnie od przyczyn możemy wpływać na jego zredukowanie.

Owoce aronii zawierają witaminę A, C oraz E są źródłem błonnika i antyoksydantów działających przeciwstarzeniowo i upiększająco. Antocyjany (możemy je znaleźć we wszystkich owocach o ciemnym zabarwieniu) i polifenole spowalniają procesy starzeniowe skóry, natomiast garbniki i witamina C poprawiają produkcję kolagenu i uelastyczniają tkanki. Dzięki wysokiej zawartości tych elementów wykazuje też właściwości antynowotworowe i wzmacniające układ sercowo-naczyniowy.[3]

Ze względu na swój cierpki smak aronia spożywana jest głównie w formie przetworów. Dzięki temu mamy do nich dostęp cały rok, gdyż soki, konfitury oraz nalewki możemy przechowywać również w okresie zimowym. To niezbędny dodatek do herbaty dla wszystkich, którzy dbają o zdrowie i dobrą kondycję organizmu. Najbardziej wartościowym zamiennikiem dla świeżych owoców aronii jest oczywiście sok, gdyż w procesie jego powstawania nie traci się mikroelementów o działaniu prozdrowotnym.

– Badania ostatnich lat wykazują, że regularne picie soku z aronii przyczynia się do wyrównania tkanki podskórnej i może mieć pozytywny wpływ na walkę z cellulitem. To nieocenione źródło składników aktywnych działających na układ krążenia i poprawiających ogólną kondycję skóry – mówi ekspert dr n. o zdr. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Badania przeprowadzone przez naukowców w Polsce i Serbii udowodniły, że aronia faktycznie wykazuje wpływ na grubość tkanki podskórnej i skóry właściwej, a także redukuje obrzęki. Może to dawać bezpośrednie efekty w zmniejszeniu widoczności tzw. skórki pomarańczowej. Wyniki analizy przeprowadzonej na grupie kobiet z cellulitem II stopnia według skali Nurnbergera-Mullera wykazały, że u wszystkich osób, które w czasie 3 miesięcy spożywały 100 ml soku z aronii zauważono poprawę wyglądu skóry w problematycznych obszarach.[4]

Ćwicz i pij sok!

W dbaniu o wygląd ciała najważniejsza jest systematyczność. Regularny ruch i spożywanie zalecanych przez WHO pięciu porcji owoców i warzyw dziennie to podstawa zdrowego trybu życia. Codzienne picie soku z aronii to niezbędny element kuracji antycellulitowej, a także zastrzyk witamin korzystnych dla organizmu. O skórę możemy dbać również zewnętrznie np. wykonując peeling z pestek aronii lub masaże olejami, co wspomoże poprawę układu krążenia i będzie dobrym uzupełnieniem pielęgnacji.

[1] Milutinović M, Radovanović RV, Šavikin K, et al. Chokeberry juice supplementation in type 2 diabetic patients – impact on health status. Journal of Applied Biomedicine 2019;17(4):218-24. doi: 10.32725/jab.2019.020.

[2] K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie*, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 1, 29–38.

[3] //apetytnapolskie.com/aronia-polski-superowoc/

[4] Milutinović M, Radovanović RV, Šavikin K, et al. Chokeberry juice supplementation in type 2 diabetic patients – impact on health status. Journal of Applied Biomedicine 2019;17(4):218-24. doi: 10.32725/jab.2019.020.