fbpx

Patriotyzm konsumencki

Patriotyzm konsumencki to postawa, w duchu której klienci wybierają produkty polskiego pochodzenia. Widoczny on jest szczególnie w branży spożywczej. Przeprowadzone przez Open Research badanie wykazało, że dla 60% ankietowanych kraj pochodzenia poszczególnych artykułów spożywczych ma znaczenie, zaś 66% badanych sprawdza, czy dany produkt wyprodukowany został w Polsce.[1] Jak wykazują badania, Polacy chętniej sięgają po produkty rolne i artykuły spożywcze, powstające z lokalnych surowców – dla 73% z nich informacja o polskim pochodzeniu zachęca do zakupu.[2]

Kupuj rodzime produkty, bo warto!

Kupując lokalne produkty wspieramy polskich rolników i krajową gospodarkę. Warto także dodać, że rodzime produkty kupowane w danym sezonie często będą tańsze niż zagraniczne. Nie są to jednak jedyne aspekty, które przemawiają za tym, aby korzystać z polskich wyrobów.

Spożycie produktów z polskich pól i sadów ma także znaczenie dla naszego zdrowia. Najlepszym przykładem są warzywa i owoce. Produkty te stanowią podstawę zbilansowanej diety, ze względu na to, że są naturalnym źródłem witamin i składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warzywa i owoce, które dojrzewają sezonie i otrzymane z nich soki, będą charakteryzowały się najwyższą zawartością składników odżywczych. Droga, którą przebywają produkty rolno-spożywcze, czas transportu i przechowywania wpływa na poziom zawartości tych ważnych dla naszego rozwoju składników. Kupując i spożywając lokalne produkty, droga z pola na talerz jest znacznie krótsza, dzięki czemu minimalizują się starty cennych witamin i składników mineralnych i produkt jest dużo świeższy.

Polskie owoce i warzywa znane w całej Europie

Polska od lat utrzymuje się na pozycji lidera w Europie, m.in. w produkcji warzyw i owoców. W 2018 roku, w Polsce wyprodukowano rekordową ilość owoców.  Wg GUS było to 5,1 mln ton, o 61 proc. więcej niż rok wcześniej. Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie w produkcji jabłek, wiśni, malin i czarnych porzeczek. Zaś drugie miejsce w produkcji truskawek. Część owoców zostaje zabezpieczone na kolejne długie miesiące w postaci mrożonek i zagęszczonych soków. Polska jest jednym z największych na świecie eksporterów tych półproduktów i z roku na rok zwiększamy wolumen. Jeszcze więcej wyprodukowaliśmy  warzyw, według GUS w 2018 r. zebrano ich  5,27 mln ton. Większą część zbiorów stanowiły warzywa z gruntu, takie jak kapusta, marchew i cebula, natomiast wśród warzyw uprawianych pod osłonami zdecydowanie dominowały pomidory.

Kupując lokalne produkty dbasz o środowisko

Sprowadzane produkty, często muszą przebyć tysiące kilometrów ciężarówkami czy statkami. Transport powoduje większy ruch na drogach, a przez to większe zużycie paliwa i emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Wiąże się także z koniecznością zatrudnienia łańcucha pośredników: magazyny, pakowalnie, to z kolei wpływa na produkcję większej ilości odpadów. Dlatego wybierając produkty lokalne dbamy także o środowisko. Im bliżej znajduje się zakład produkcyjny, tym lepiej: krótszy transport to niższa emisja CO2 do atmosfery oraz krótsze przechowywanie w chłodniach, a więc też niższe zużycie energii. Wszystkie te elementy pomagają w ochronie naszego środowiska naturalnego.

Oznaczenie „Produkt polski”

W celu ułatwienia konsumentom identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało znak „Produkt polski”. Produkty opatrzone tym znakiem, muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski. W produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw czy bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów, pod warunkiem, że składniki takie nie są wytwarzane w kraju. Możliwość umieszczenia znaku na produkcie, a także warunków jakie musi spełniać opisuje ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych[3].

Wybierając żywność z oznaczeniem „Produkt polski”, konsument ma pewność, że została ona wytworzona w kraju i z rodzimych surowców. Przy bogatej ofercie na sklepowych półkach ma to niebagatelne znaczenie, a w efekcie przyczynia się także do budowania patriotyzmu konsumenckiego i wsparcia sprzedaży polskiej żywności.

 

[1] Raport „Patriotyzm Konsumencki Polaków” z badania ilościowego Open Research, marzec-kwiecień 2017 r. Badanie CAWI (on-line), ogólnopolska, Polacy w wieku 15-59 lat, N=800

[2] ibidem

[3] Uchwała nr 4/2018 Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Owoców i Warzyw z dn. 12 września 2018 r. w sprawie przyjęcia opracowanej strategii promocji dla branży owoców i warzyw na rok 2019