fbpx

Jak co miesiąc w ramach Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców* monitorowane było spożycia przez Polaków najpopularniejszych gatunków warzyw i owoców uprawianych w Polsce. Ponadto, w czerwcowych badaniach analizie poddano również zwyczaje i czynniki wpływające na spożycie warzyw i owoców i ich przetworów przez konsumentów, w tym m.in. miejsce zakupu tych produktów, a także fakt, czy w gospodarstwie domowym są obecne dzieci, czy też nie.

Jak wskazują czerwcowe wyniki Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców Polacy chętnie zaopatrują się w warzywa i owoce w dyskontach, a nie jak mogłoby się wydawać na osiedlowych bazarkach, czy też targach, nawet obecnie, w sezonie. Wybór ten wynika przede wszystkim z wygody podczas dokonywania zakupów. Wiąże się to jednak ze zjawiskiem ograniczenia różnorodności wybieranych, a w konsekwencji spożywanych warzyw i owoców – konsumenci wybierają przede wszystkim te, które są dostępne w danym sklepie, często rezygnując z dalszych poszukiwań innych gatunków, w kolejnych miejscach. Może to przyczyniać się do mniejszego zbilansowania codziennej diety, która zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia powinna opierać się na co najmniej 400 g różnych warzyw i owoców.

Co więcej, respondenci wskazali również, że ograniczony czas, jakim dysponują, w tym także na zakupy oraz na przyrządzenie dań, powoduje, że poszukują wygodnych i prostych rozwiązań na włączenie warzyw i owoców do menu – np. wybierając mrożone warzywa, czy też mieszanki sałat. Jak się okazuje, Polacy doceniają rozwiązania, które ułatwiają i przyspieszają  im gotowanie. Jest to dobry znak dla przetworów warzywno-owocowych takich jak np. soki. Jak mówi dr Barbara Groele, Sekretarz Generalny Krajowej Unii Producentów Soków KUPSSoki, pomimo tego, że są dostępne przez cały rok, warto włączać do zbilansowanej diety również w sezonie, ponieważ pomagają one zwiększyć spożycie warzyw i owoców, o czym powinniśmy pamiętać szczególnie w okresie letnim, kiedy ich dostępność jest największa, a często wysokie temperatury powodują, że mamy zmniejszony apetyt również na produkty rolno-spożywcze. Warto również dodać, że soki charakteryzują̨ się̨ podobnym poziomem wartości odżywczych co warzywa i owoce, stanowiąc cenne źródło witamin i składników mineralnych, a także wiele cennych fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym. To właśnie dlatego szklanka (200 ml) soku owocowego, warzywnego, bądź owocowo-warzywnego może stanowić 1 z 5 dziennych porcji warzyw i owoców.

Co ciekawe, oprócz powyższych czynników mających wpływ na sposób spożywania warzyw i owoców przez Polaków jest też fakt, czy w gospodarstwie domowym są obecne dzieci. Jak się okazuje, często posiłki komponowane są tak, żeby dzieci je zjadły i unika się tego, czego dzieci nie jedzą. Rodzice próbują też wymyślać różne sposoby na „przemycenie” warzyw i owoców w diecie dzieci. Dlatego tak istotne jest, aby oswajać dzieci z obecnością tych produktów w codziennym menu, a nie traktować ich tylko jako dodatków do posiłków, bo może to stanowić swoistą barierę w procesie ich konsumpcji w innej postaci. Jak pokazują wyniki czerwcowych badań, osoby, które próbują się zdrowo odżywiać, chętnie zastępują różne dania wersjami bogatszymi w warzywa i owoce – np. samodzielnie przygotowują chipsy z jarmużu. Dodatkowo, pamiętajmy również o tym, że otoczenie ma pewien wpływ na to, jak jemy. Głównie są to współlokatorzy i członkowie rodziny, to właśnie oni mogą przekonać nas do spróbowania nowych dla nas potraw i spożywania większej ilości warzyw i owoców.

Jak wskazują czerwcowe badania, do zwiększenia ilości spożywanych warzyw i owoców może przyczynić się otwarcie na nowe gatunki i odmiany tych produktów – czyli np. poprzez zmianę nawyków zakupowych i kupowanie warzyw i owoców nie tylko w dyskoncie, ale również wybranie się na pobliski bazarek i zakupienie tych, które nie są dostępne w sklepie. Ponadto, jak się okazuje, ważne w procesie przekonywania ludzi do spożywania większej ilości warzyw i owoców, jest właśnie próbowanie nowych smaków. Pamiętajmy o tym i przy okazji następnych zakupów rozejrzyjmy się uważniej i sięgnijmy po mniej nam znane polskie warzywa i owoce oraz otrzymane z nich przetwory, np. soki, i śmiało włączmy je do codziennego menu!

 * „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez Kantar Polska dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt realizowany jest we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding i sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.