fbpx

Badanie konsumenckie 2023

 

Na początku lutego br. na zlecenie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) przeprowadzone zostało badanie konsumenckie, celem którego było poznanie nawyków Polaków dotyczących wyboru i spożycia soków oraz zbadanie ich wiedzy na temat tych dostępnych w sklepach produktów. Co wiemy o sokach? Po jakie produkty sięgamy najczęściej? Jakich informacji szukamy na etykietach? Zapraszamy do zapoznania się z poniższą informacją prasową.

Polacy niewątpliwie stają się coraz bardziej wymagającymi i świadomymi konsumentami. Znajduje to m.in. odzwierciedlenie w wynikach kolejnego już badania zleconego przez KUPS. Tegoroczne, dotyczące wiedzy o sokach, zostało przeprowadzone na grupie 800 osób w wieku 20 – 75 lat.

– Okazuje się, że dla ponad połowy respondentów (57%) informacje zawarte na opakowaniu są kluczowe przy wyborze soku, a dla 2/3 badanych najważniejszą informacją, której poszukują na etykiecie jest zawartość witamin w produkcie. Wartym uwagi jest również fakt, że większość konsumentów dobrze rozumie czym jest sok i poprawnie dopasowuje do niego etykietę i charakterystykę – podkreśla Barbara Groele, Sekretarz Generalny KUPS.

Czy Polacy piją soki?

Optymizmem napawa również częstotliwość picia soków. Najwięcej badanych wskazało, że sięga po te produkty kilka razy w tygodniu (32%) oraz kilka razy w miesiącu (23%). Dlaczego sięgamy po soki? Aż 60% odpowiedziało, że pije je jako uzupełnienie witamin i innych składników odżywczych, 48% dla smaku, 42% dla zaspokojenia pragnienia, 31% jako alternatywę dla całych owoców i warzyw, a 1% z innego powodu. Pozytywną wiadomością jest fakt, że jedynie 6% Polaków rezygnuje z soków.

Po jakie soki sięgamy najczęściej?

Wyniki badań wskazują, że ulubionym sokiem Polaków jest sok pomarańczowy. Tak odpowiedziało aż 50% respondentów. Na drugim miejscu znalazł się sok jabłkowy (37%), co pokazuje, że konsumenci doceniają również krajowe owoce, choć nie jest to najczęstszy wybór. Dla 35% badanych ulubionym smakiem jest multiwitamina, dla 27% sok wieloowocowy. Pomidorowy został wskazany przez 24% respondentów, marchwiowy przez 21%, a buraczany przez 8%. „Inny” odpowiedziało 4% badanych. Dla 82% badanych najważniejszym aspektem, na jaki zwracają uwagę przy wyborze soku jest właśnie jego smak. Na kolejnych miejscach znalazła się cena (43%) oraz rodzaj soku (jednodniowy, pasteryzowany, itd.), w ten sposób odpowiedziało 40% respondentów. Marka miała znaczenie dla 30% badanych, promocje dla 20%, a opakowanie dla 11%. Na „inne aspekty” wskazało 2%. Ponadto dla 67% badanych istotnym komunikatem na opakowaniu jest ten o zawartości witamin, a 57% osób badanych odpowiedziało, iż zwraca uwagę na to, czy produkt oznaczony jest jako polski. Konsumenci szukają również na opakowaniu soku informacji na temat: wpływu na zdrowie (35%), czy został on wytworzony zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego (BIO/EKO)(38%) oraz o możliwości recyklingu opakowania (20%).

Konsumenci a wiedza o zdrowej diecie

Wnioski płynące z badania pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Aż 73% konsumentów słyszało o podstawach zdrowego odżywiania (konieczności spożywania min. 5 porcji warzyw i owoców dziennie). Co więcej, aż 57% badanych zdaje sobie sprawę z tego, iż szklanka soku może stanowić jedną z 5 porcji warzyw i owoców (częściej osoby z wyższym wykształceniem). Ponadto 42% badanych odpowiedziało, iż sok dostępny w sklepie może być traktowany jako porcja warzyw i owoców, a 50% sięga po sok pomiędzy posiłkami jako przekąskę.

Jakie wnioski płyną z badania?

 – Wyniki badań wskazują, iż Polacy chętnie sięgają po soki i zdają sobie sprawę z ich prozdrowotnych właściwości, co  napawa optymizmem. Wciąż jednak niezbędna jest dalsza edukacja m.in. w zakresie ich składu i metod produkcji (tylko 29% respondentów wie, że zgodnie z prawem w sokach owocowych dostępnych w sklepach nie ma dodanego cukru) oraz dostępności szerokiej oferty różnorodnych soków z owoców i warzyw. Taką rolę pełni niewątpliwie prowadzony przez KUPS projekt „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, który już od wielu lat przyczynia się do systematycznego wzrostu świadomości społecznej na temat roli warzyw, owoców i soków – zauważa Barbara Groele.

Wśród celów kampanii wymienia się m.in. walkę z powtarzanymi, negatywnymi mitami. Soki bowiem, to prawdziwe bogactwo witamin i wspaniały smak, którym można się cieszyć z łatwością także w trakcie intensywnego dnia.