Czas na polskie superowoce! – to wspólny projekt organizacji branżowych i grup producentów. Organizatorem kampanii jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Partnerami: Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenie Plantatorów MiniKiwi. W ramach programu nawiązana została także współpraca z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA oraz Stowarzyszeniem Plantatorów Jagody Kamczackiej. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku. Kulminacją sezonu na polskie superowoce był 1 lipca – Dzień Polskiej Borówki, okazja dla plantatorów do przeprowadzenia degustacji owoców oraz ich przetworów.
Cel akcji “Czas na polskie superowoce!”
Głównym celem akcji jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat wyjątkowych walorów polskich owoców jagodowych oraz promocja pojęcia „polskie superowoce”. Ponadto, akcja ma też za zadanie zwiększenie ilości spożywanych polskich superowoców oraz uświadamianie konsumentów, by dokonywali właściwych zakupów i wyborów spożywczych. Dlatego w ramach programu podejmowane są działania mające na celu wykształcenie nawyku codziennego spożywania polskich owoców jagodowych – truskawek, malin, borówek, czarnej porzeczki, mini-kiwi, jagody kamczackiej, aronii. Filiżanka polskich owoców jagodowych – wyjątkowo bogatych w składniki o właściwościach antyoksydacyjnych – powinna na co dzień zagościć na naszych stołach, tym bardziej w sezonie.
Sezon na owoce jagodowe trwa w Polsce od maja do października. Na ten okres przypada wzmożenie działań budowania nawyku codziennej konsumpcji polskich superowoców poprzez:
- Zachęcanie do degustacji polskich superowoców i ich przetworów np. poprzez organizację Dnia Owoców, Dnia Polskiej Borówki.
- Współpracę z mediami – organizowanie konferencji prasowych m.in. z okazji rozpoczęcia zbiorów kolejnych gatunków owoców jagodowych z udziałem m.in. pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi oraz pana Jarosława Jana Pinkasa – Głównego Inspektora Sanitarnego; tworzenie informacji prasowych, promujących właściwości prozdrowotne i urodowe superowoców i zachęcających do ich spożywania. Artykuły kierowane są do określonej grupy odbiorców: kobiet w ciąży, osób dbających o urodę i chcących zachować młody wygląd; szerzenie informacji o programie m.in. w „Pytaniu na Śniadanie”.
- Prowadzenie strony internetowej dostarczającej informacje na temat każdego z promowanych owoców, na której treści opracowywane są we współpracy m.in. z ekspertami ds. urody, żywienia, czy produkcji owoców.
- Organizowanie debat o zdrowiu i urodzie oraz warsztatów, w ramach których ukazywane są praktyczne sposoby na wykorzystanie świeżych owoców np. w kosmetykach.
Projekt jest dofinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej programu.