fbpx

Ekologiczne owoce i soki podbiły już serca wielu konsumentów. Choć cenimy je za smak i naturalność, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy wymaga ich produkcja. Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu eko upraw? Jaką wiedzę powinien mieć każdy, kto je planuje? Po czym rozpoznać ekologiczny produkt? – na te i inne pytania odpowiada Piotr Nowak, prezes firmy Korab Garden.

Ponad 200 ha certyfikowanych upraw, własna przetwórnia, magazyny, chłodnie – o ekologicznych owocach pewnie wie pan wszystko?

 Jeśli nie wszystko, to na pewno sporo. Moja przygoda z owocami zaczęła się dość wcześnie, bo już na etapie Technikum Ogrodniczego, do którego uczęszczałem w Łodzi. Potem były studia na Uniwersytecie Rolniczym w Lublinie, praca w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, a od 1990 roku własna działalność, którą prowadzę z rodziną do dziś.

Czy wiedza ogrodnicza jest niezbędna do prowadzenia upraw ekologicznych?

Uważam, że jest bardzo istotna i pomocna w codziennej pracy. Nie można rozpocząć uprawy, nie potrafiąc dobrze przygotować pola do nasadzenia. Jeśli jest to uprawa ekologiczna, powinniśmy wiedzieć, jak stosować nawożenie organiczne, a także znać skuteczne sposoby na zwalczanie chwastów trwałych, takich jak perz. W ekologicznym sadzie przydaje się również doświadczenie w zakresie profilaktyki występowania chorób i szkodników – ta wiedza to lata wnikliwej obserwacji.

 Co jeszcze jest istotne przy produkcji ekologicznej?

 Ważna jest też lokalizacja. Gospodarstwa czy sady, które będą produkować w warunkach najbliższych naturalnym, powinny być rozmieszczane z dala od miast, skupisk miejskich czy ośrodków przemysłowych.

Popularność produktów ekologicznych rośnie. Wśród nich są także owoce. Które z nich dominują w polskich uprawach ekologicznych?

 Obecnie najbardziej rozpowszechniona w rodzimych sadach jest ekologiczna malina jesienna. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się aronia i porzeczka – to owoce, w których specjalizuje się moje gospodarstwo. Popularnością cieszą się też certyfikowane uprawy jabłek.

Jak poznać, czy owoce, które kupujemy, są ekologiczne?

 Owoce ekologiczne, przetwory owocowe, a także inne produkty rolnictwa ekologicznego są oznaczone specjalnym certyfikatem. Taki certyfikat otrzymuje się od jednej z 12 oficjalnych jednostek certyfikacyjnych, jeśli spełni się szereg warunków opisanych w rozporządzeniach unijnych. Jednym z nich jest przeprowadzenie trzech sezonów upraw bez stosowania chemizacji. Tyle potrzeba, aby ziemia oczyściła się z pozostałości chemii rolnej.

Czym produkty ekologiczne różnią się od innych?

Produkt ekologiczny dysponuje certyfikatem, poświadczającym jego jakość. Ma unikalne wartości prozdrowotne, inny smak, zapach. Od pozostałych produktów spożywczych odróżnia go też cena: wyższa, ponieważ uprawy ekologiczne wymagają dużego zaangażowania kosztowego. Wiemy jednak z badań i z praktyki, że za produkty certyfikowane klienci są skłonni płacić więcej.