fbpx

Dziś, 22 czerwca, obchodzimy Dzień Kultury Fizycznej. To doskonała okazja do tego, by przypomnieć sobie jak ważna jest zarówno aktywność fizyczna, jak i zdrowa dieta. Poznajcie nasze wskazówki, jak spędzać czas, by poczuć się lepiej i podejmować decyzje żywieniowe sprzyjające dobremu samopoczuciu.

Każda aktywność fizyczna się liczy

Jak donosi WHO[1], ponad jedna czwarta dorosłej populacji świata (1,4 miliarda dorosłych) jest mało aktywna. Tymczasem, by zachować zdrowie, nie trzeba wcale uprawiać sportu wyczynowo. Wystarczy, że zadbamy o to, by w naszym planie dnia pojawiały się regularne spacery, marsze lub jazda na rowerze. Taka aktywność jest łatwo dostępna i mało wymagająca, a umożliwi zapewnienie sobie minimalnej, wskazanej przez WHO ilości wysiłku o umiarkowanej intensywności (150–300 minut tygodniowo, czyli zaledwie 20-40 minut dziennie)[2]. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest ogromny – dzięki ruchowi komórki naszego organizmu otrzymują więcej tlenu i łatwiej transportowane są składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Dieta istotnym elementem zdrowego trybu życia

Aby aktywność fizyczna przyniosła rezultaty, koniecznie wspierajmy ją odpowiednią dietą. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty, które zapewnią naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze oraz węglowodany, czyli energię niezbędną do życia i aktywności. Pamiętać należy przede wszystkim o zalecanych 5 porcjach warzyw i owoców, a także o tym, że jedną z nich zastąpić możemy szklanką soku (200 ml). Ich wysoka wartość odżywcza to niezbędny element zarówno przy umiarkowanym ruchu, jak i większej aktywności fizycznej, przykładowo:

  • Pomidory i sok pomidorowy – to nie tylko źródło potasu, który wspiera układ krążenia i wspomaga wydolność organizmu. Zawierają także likopen – silny antyoksydant zwalczający wolne rodniki. Co ważne, jego przyswajalność zwiększa się nawet 3-krotnie pod wpływem temperatury – warto więc szczególnie sięgać po pasteryzowane soki pomidorowego;
  • Marchewka i sok marchwiowy – to świetne źródło beta-karotenu, czyli prowitaminy A, szczególnie ważnej przy wysiłku na zewnątrz, gdyż chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Do tego należy do grupy tzw. karotenoidów, które odpowiadają za tworzenie nowych tkanek i komórek, a także uczestniczą w syntezie hormonów kory nadnerczy, co wpływa na przemianę materii w mięśniach, wspierając je w wysiłku;
  • Burak i sok buraczany – to przede wszystkim foliany, w tym kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływa na powstawanie tzw. neuroprzekaźników, takich jak dopamina, adrenalina czy noradrenalina – decydujące zarówno o naszym samopoczuciu, jak i wpływające pozytywnie na nasze ciało. Spożycie soku z buraka wpływa na zwiększenie wydolności organizmu przy wysiłku, zmniejsza też uczucie zmęczenia.

Korzyści wynikających ze spożywania warzyw, owoców i soków z nich powstających jest znacznie więcej – nie bez powodu eksperci ds. żywienia podkreślają, że powinniśmy ich spożywać min. 400 gramów dziennie i że powinny stanowić połowę każdego posiłku. Połączenie aktywności fizycznej, nawet w formie spaceru, ze zbilansowaną dietą to prosty przepis na dobre samopoczucie i wsparcie dla naszego organizmu. W Dzień Kultury Fizycznej tym bardziej zachęcamy do złapania butelki soku i pójścia chociażby na rower – bo warto dbać o swoje dobre samopoczucie!

___

[1] //www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity (dostęp 18.06.2021)

[2] ibidem