fbpx

Wszystkie soki owocowe i warzywne podlegają w krajach UE, w tym Polsce regulacjom prawnym gwarantującym wysoką jakość, autentyczność, brak sztucznych dodatków oraz ich bezpieczeństwo. Natomiast wysokie walory odżywcze i zdrowotne gwarantuje obecność w sokach witamin i składników mineralnych oraz różnych antyoksydantów pochodzących  z owoców i warzyw z których są wyprodukowane.  

Najlepsze surowce

Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w UE, co gwarantuje praktycznie nieograniczony dostęp do wszelkich owoców i warzyw uprawianych w naszej strefie klimatycznej. Zatem soki owocowe i warzywne powstające z krajowych surowców najczęściej są produkowane w regionach sadowniczych oraz upraw warzyw. Pozwala to na skrócenie odległości od pola do przetwórcy, co przekłada się na wysoką jakość otrzymywanych soków. Owoce i warzyw zbierane są w sezonie, kiedy mają najwyższą wartość odżywczą oraz najlepszą smakowitość. Część trwałych owoców i warzyw przekazuje się do nowoczesnych przechowalni, które gwarantują zachowanie wysokiej jakości surowców. Owoce i warzywa są pod pełną kontrolą producentów, którzy uprawiają je zachowując najwyższe standardy zrównoważonego rolnictwa, jak i przetwórców w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i wysokiej jakości zarówno świeżych owoców i warzyw, jak i otrzymywanych z nich przetworów np. soków.

Soki – wysoka jakość i bezpieczeństwo produkcji 

Najlepsze soki

Do produkcji soków zgodnie z przepisami prawa można stosować tylko procesy fizyczne takiej jak np. sortowanie, rozdrabnianie, tłoczenie/wyciskanie, przecieranie, wirowanie, filtrowanie (soki klarowne) i podgrzewanie. Do żadnych soków owocowych i warzywnych, niezależnie od rodzajów opakowania nie wolno dodawać substancji konserwujących (konserwantów), barwników, sztucznych aromatów, substancji słodzących (słodzików), a do soków owocowych i pomidorowych żadnych cukrów. Niewielkie ilości cukru można jedynie dodawać do soków warzywnych i owocowo-warzywnych w celu poprawienia smaku. Wartość odżywcza soków zawsze zależy od rodzaju owoców i warzyw z których ten sok został wyprodukowany. Naturalna obecność witamin, składników mineralnych, polifenoli oraz wielu fitozwiązków zapewnia wysoką wartość odżywczą soków.

najlepsze polskie soki

Trwałość produktów owocowo-warzywnych

Przedłużenie trwałości soków uzyskuje się wyłącznie fizycznymi metodami. Ważna rolę odgrywa również rodzaj opakowania, które chroni przed czynnikami zewnętrznymi tj. tlenem i różnego typu drobnoustrojami. Najczęstszym i najpopularniejszym sposobem utrwalania soków jest pasteryzacja w przepływie trwająca kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund w temperaturze ok. 80 °C, po której natychmiast następuje schłodzenie. Aseptyczny rozlew, czyli dozowanie soku w sterylnych warunkach do sterylnych opakowań w szczelnie zamkniętym urządzeniu rozlewającym pozwala zachować wielomiesięczną  trwałość produktu. Tą metodą najczęściej są rozlewane soki w kartonach oraz w butelkach typu PET. Inną od wielu lat stosowaną metodą jest pasteryzacja soku w szklanych butelkach. Innowacyjną metodą jest utrwalenie soków poprzez zastosowanie wysokich ciśnień, co pozwala zachować smak surowych owoców i warzyw w sokach oraz przedłuża trwałość o kilka tygodni. Nie zapominajmy również o sokach świeżych tzw. jedno-lub dwudniowych, które wymagają łańcucha chłodniczego na każdym etapie dystrybucji i przechowywania oraz spożycia w krótkim czasie.

Bezpieczeństwo produkcji soków

Jakość, smak i wysoką wartość odżywczą produkowanych soków gwarantują specjalne normy bezpieczeństwa.  We wszystkich zakładach sokowniczych działają systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności i przestrzegane są zasady HACCP (Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych). Dzięki tym procedurom mamy pewność, że wyprodukowany sok jest nie tylko wartościowym produktem, ale przede wszystkim wolnym od wszelkich niekorzystnych zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i biologicznych np. mikrobiologicznych powodujących psucie się produktu.

Dostępność soków przez cały rok

Soki owocowe i warzywne są dostępne przez cały rok, zarówno w sezonie zbioru owoców i warzyw, z których są produkowane, jak również poza sezonem dzięki dopracowanym innowacyjnym nowoczesnym technologiom przechowywania owoców i warzyw oraz przedłużaniu fizycznymi metodami trwałości soków. Polska jako jeden z nielicznych krajów w UE, specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju soków warzywnych i owocowo-warzywnych, w szczególności na bazie marchwi, pomidorów, czy ostatnio tak modnego buraka czerwonego. Wysokie walory odżywcze warzyw i otrzymanych z nich soków, najczęściej przecierowych, pozwalają sukcesywnie przez cały rok dostarczać niezbędnych składników odżywczych tj. witamin, polifenoli i wielu innych fitoskładników, które dostępne są tylko w produktach roślinnych, w tym w szczególności w owocach i warzywach i otrzymanych z nich sokach.

Soki owocowe i warzywne

Wszystkie owoce i warzywa oraz wytwarzane z nich soki charakteryzują się niską energetycznością, zwykle na poziomie 40-50 kcal/100 ml w przypadku soków owocowych i 20 – 35 kcal/100ml dla soków czysto warzywnych. WHO oraz eksperci żywieniowi wskazują na konieczność spożywania min. 400 g warzyw i owoców dziennie, najlepiej w 5 porcjach, gdzie jedną z porcji może być szklanka soku (200 ml).