fbpx

Dzień Pozytywnego Myślenia przyszedł do nas zza oceanu. Znani z optymizmu Amerykanie nie tylko wymyślili to święto, ale też potwierdzili w badaniach, że osoby pozytywnie nastawione do świata żyją dłużej[1]. Wynika to między innymi ze sposobu odżywiania. Zbilansowana dieta jest kluczem do dobrego samopoczucia, zwłaszcza gdy zawiera składniki wspierające mózg i psychikę. Przedstawiamy złotą ósemkę produktów, które warto jeść, by zwiększyć nasz codzienny poziom optymizmu.

1. Buraki

Poprawiają wydolność, działają krwiotwórczo, ale też sprawiają, że czujemy się lepiej. Dzięki dużej ilości folianów buraki wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego, a dzięki azotanom wzmacniają przepływ krwi w mózgu. Pamiętajmy o nich koniecznie, gdy dopada nas zimowe zniechęcenie.

2. Fasola

Kiedy za oknem szybko robi się ciemno, sięgajmy częściej po fasolę. W niej również znajdziemy duże ilości folianów, bez których nie ma mowy o dobrym nastroju (pomagają w wytwarzaniu dopaminy, która odpowiada za dobre  samopoczucie i motywuje do działania). Siła fasoli tkwi także w witaminach B1 i B6, które pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia oraz znużenia.

3. Groch

Już sam fakt, że warzywa strączkowe są dostępne przez cały rok, może ich wielbicieli napawać optymizmem 🙂 Groch to kolejna dawka witamin z grupy B i folianów, a także magnezu – pierwiastka, który dostarcza energię do mózgu. Magnez pomaga nam utrzymać koncentrację i zachować spokój w stresujących momentach.

4. Pomidory i sok pomidorowy

W pomidorach i przetworach z pomidorów kryje się potas, niezbędny także optymistom. Oprócz regulowania  ciśnienia krwi potas pomaga utrzymać równowagę elektrolitową. Dzięki temu wspiera funkcjonowanie wielu procesów w naszym organizmie, w tym też te, które wpływają na nasze dobre samopoczucie.

5. Szpinak

Szpinak znany jest głównie jako bogate źródło żelaza, które poza tworzeniem krwinek, wpływa na nasze samopoczucie. Dieta bogata w ten składnik ułatwia skupienie i usprawnia pracę mózgu – a z pomocą witaminy C możemy zwiększyć przyswajalność żelaza. W szpinaku także można ją znaleźć!

6. Papryka

Jako dobre źródło witaminy C warto rozważyć paprykę, która pod tym względem bije na głowę cytrusy. Warto, tym bardziej że witamina C to nie tylko wsparcie dla odporności, ale też dla układu nerwowego. Ułatwia nam w mierzeniu się z codziennymi wyzwaniami i zachowaniu pozytywnego myślenia bez względu na okoliczności.

7. Czarna porzeczka

I świeża, i mrożona, i jako składnik soku czy nektaru, porzeczka dostarcza ogromnej ilości witaminy C. Witamina C jest ważna dla układu nerwowego także jako silny antyoksydant. Podobnie jak witaminy A czy E chroni komórki naszego organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

8. Marchew i sok marchwiowy

Pyszna polska marchewka to z kolei źródło prowitaminy A, również mocno związanej ze zdrowiem psychicznym. Wystarczy 1 szklanka (200 ml) soku marchwiowego, by pokryć nasze dzienne zapotrzebowania na ten składnik, a w perspektywie mieć ładniejszą skórę, lepszy wzrok i czuć się świetnie ze sobą.

Prowitamina A, foliany czy magnez pomogą nam zbudować lepsze samopoczucie, ale nie wystarczą. Pamiętajmy, że i mózg, i cały organizm potrzebują diety zbilansowanej, bogatej w różne składniki odżywcze dostarczającej odpowiedniej jakości białko, tłuszcze i węglowodany. Nie wolno zapominać też o owocach i warzywach dostarczających różnych witamin, składników mineralnych i wiele innych niezbędnych dla naszego organizmu aktywnych składników. Z pomocą przychodzi tu zasada 5 porcji. Według niej powinniśmy jeść warzywa i owoce min. 5 razy dziennie, a raz można je zastąpić szklanką soku. Niech będą to różne warzywa, owoce i soki, bo im bogatszy smakowo jadłospis, tym przyjemniej, a od małych przyjemności już tylko krok do pozytywnego myślenia.

 

 

1. Boston University School of Medicine, New Evidence that Optimists Live Longer, //www.bumc.bu.edu/busm/2019/08/26/new-evidence-that-optimists-live-longer/ [dostęp 31.01.2022 r.].