fbpx

Poranne wstawanie ma swoich entuzjastów, ale wielu z nas na dźwięk budzika dostaje białej gorączki. Zrywamy się z łóżka, pijemy w biegu kawę, a śniadanie odkładamy na potem, by szybciej dotrzeć do pracy albo szkoły. W efekcie już około południa jesteśmy zmęczeni i zniechęceni. Tymczasem można zacząć dzień zupełnie inaczej! Przedstawiamy 5 zdrowych nawyków, które uprzyjemnią Twój poranek i sprawią, że będziesz tryskać energią do wieczora.

Zdrowa, przyjemna pobudka

Gdy musisz wcześnie wstać, a czujesz w kościach stres z całego tygodnia, daj sobie i swojemu ciału 2 minuty na pobudkę. Zamiast wyskakiwać z pościeli w tempie błyskawicy, przeciągnij się kilka razy na leżąco, prostując ręce i nogi, a potem usiądź i przeciągnij się ponownie. Ten prosty trick przyda się wszystkim pracującym przy komputerze, bo pomaga rozruszać mięśnie oraz kręgosłup. Po wstaniu z łóżka koniecznie otwórz okno i wpuść do sypialni świeże powietrze: poczujesz się bardziej rześko, a Twój mózg szybciej się dotleni i obudzi.

Kwadrans z jogą na dobry początek

Poranna gimnastyka potrafi postawić na nogi i – jak każdy ruch – jest wskazana dla zdrowia. Nie każdy jednak ma o świcie siłę na rower czy trening kardio. Właśnie dlatego o poranku tak dobrze sprawdza się joga: powolne, wyważone ćwiczenia, zsynchronizowane z oddechem, które nie obciążają, nie męczą, a mimo to pobudzają do życia. 21 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jogi i z tej okazji warto przypomnieć korzyści, które przynosi ta dyscyplina. Joga to m.in. redukcja stresu, lepsza elastyczność ciała, korzystny wpływ na układ krążenia. Joga pomaga też lepiej kontrolować wagę ciała i sprawia, że jemy bardziej świadomie[1]. Warto znaleźć na nią chwilę każdego ranka.

Bez śniadania ani rusz

Śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek dnia, dlatego jeśli chcesz czuć się dobrze po wyjściu z domu, zdecydowanie warto je zjeść. Poranny posiłek dostarcza mięśniom i mózgowi niezbędnej energii, ale też pomaga nam zachować lepsze zdrowie. Badania prowadzone w USA dowiodły, że osoby, które pomijają śniadania, częściej cierpią na choroby serca, nerek czy nadciśnienie[2]. Nauka ma też dowody na to, że wczesne jedzenie śniadań może chronić przed cukrzycą typu 2[3]. A co najlepiej jeść na śniadanie? Pełnoziarniste węglowodany, białko z dobrych źródeł, koniecznie warzywa i owoce – różnorodne i w dużej ilości.

Szklanka witamin z warzyw lub owoców

Przygotowując śniadanie, pamiętaj o warzywach i owocach. Są one ważnym źródłem witamin, składników mineralnych i wielu innych substancji korzystnych dla odporności, kondycji, skóry i w ogóle dla zdrowia. Gdy jednak czas goni, a Ty nie masz pomysłu na warzywno-owocowy dodatek, po prostu wypij do śniadania szklankę soku.

Soki warzywne i owocowe warto pić do śniadania, lecz nie tylko – przekonuje dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska​, dietetyk i adiunkt w Klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM. Soki stanowią wartościowy element codziennej diety i podobnie jak świeże warzywa i owoce, są źródłem niezbędnych dla zdrowia składników, podanych w naturalnej formie, bez dodatku cukru, barwników czy konserwantów. Na przykład pijąc sok pomidorowy, dostarczamy organizmowi potas jak również likopen, mający działanie antyoksydacyjne oraz chroniące przed rakiem prostaty. Sok marchwiowy to bogate źródło beta-karotenu, a jabłkowy – błonnika oraz antyoksydantów w postaci polifenoli i katechin. Ponadto szklanka soku może stanowić jedną z 5 codziennych porcji warzyw i owoców zalecanych w diecie, co ułatwia planowanie zbilansowanych posiłków.

Poranek z uśmiechem

Na koniec jeszcze jeden nawyk, który nie wymaga wysiłku, a pozwoli Ci zacząć dzień w lepszej formie psychicznej. Znajdź swój ulubiony sposób na poranną chwilę radości. Może być to energetyczna muzyka jako tło do pysznego śniadania, może być zabawny podcast, słuchany w drodze do pracy, a może być po prostu odrobina automotywacji. Zanim wyjdziesz z domu, stań przed lustrem, uśmiechnij się do siebie i powiedz głośno: „to będzie dobry dzień!”. Pozytywne myślenie naprawdę działa, nawet jeśli w to nie wierzysz. Po prostu spróbuj, by się o tym przekonać i powtarzaj codziennie!

[1] Harvard Medical School, Yoga benefits beyond the mat, //www.health.harvard.edu/staying-healthy/yoga-benefits-beyond-the-mat [dostęp 7.06.2022 r.].

[2] American College of Cardiology, Skipping Breakfast Associated with Hardening of the Arteries, //www.acc.org/about-acc/press-releases/2017/10/02/13/56/skipping-breakfast-associated-with-hardening-of-the-arteries [dostęp 7.06.2022 r.].

[3] Endocrine Society, Eating before 8:30 a.m. could reduce risk factors for type 2 diabetes, //www.endocrine.org/news-and-advocacy/news-room/featured-science-from-endo-2021/eating-before-830-am-could-reduce-risk-factors-for-type-2-diabetes [dostęp 7.06.2022 r.].