fbpx

Szklane, plastikowe, kartonowe – soki dostępne w sklepach możemy znaleźć w różnych opakowaniach, dzięki którym możemy korzystać z jakościowych produktów w sposób wygodny i praktyczny. Warto pamiętać, że każde opakowanie, niezależnie od tworzywa, z którego jest wytworzone, ma chronić jego zawartość m.in. przed drobnoustrojami. A jak jest w przypadku opakowań kartonowych? Bierzemy je pod lupę i sprawdzamy!

Co wiemy o opakowaniach kartonowych?

Odpowiedzmy sobie szczerze – czy ktokolwiek stojący przed sklepową półką zastanawia się, dlaczego dany produkt znajduje się w takim, a nie innym opakowaniu? Oczywiście nie jest to zmartwienie regularnego konsumenta, jednak warto znać podstawowe fakty, również w przypadku opakowań kartonowych. Choć tylko 32% badanych[1] jest przekonana, że gwarantują one zachowanie wartości odżywczych żywności, to tak jest w rzeczywistości. Wszystko dzięki zaawansowanej technologii produkcji, skupiającej się wokół bezpieczeństwa produktu spożywczego.

Czym jest opakowanie kartonowe?

Opakowanie kartonowe, w których kupujemy np. soki, składają się z trzech warstw, a każda z nich pełni inną funkcję:

  • Papier, który stanowi nawet 70% opakowania, jest więc jego bazą. Powstaje z celulozy pochodzącej z drewna, czyli jest surowcem naturalnym.
  • Folia polietylenowa, całkowicie bezpieczna dla zdrowia, stanowi barierę ochronną dla papieru przed wilgocią. Dodatkowo pomaga utrzymać wysoką jakość produktu przez długi czas.
  • Warstwa aluminiowa, która jest nawet 8 razy cieńsza od ludzkiego włosa, to z kolei ochrona przed światłem i tlenem.

Dzięki tym warstwom produkt, który znajduje się w środku, jest w pełni zabezpieczony przed utratą wartości odżywczych, a więc przed utratą jakości. A ta jest przecież niezwykle ważna przy wybieraniu produktów spożywczych.

Aseptyczne, czyli jakie?

Opakowania kartonowe zapewniają bezpieczeństwo produktu dzięki jeszcze jednemu, ważnemu zabiegowi. Karton, przed wlaniem do niego zawartości, jest sterylizowany. Tak wyjałowione, a więc aseptyczne opakowanie, to gwarancja, że w środku nie znajdują się żadne drobnoustroje, mogące doprowadzić do psucia się soku. Jest to jeden z czynników wpływających na brak konieczności stosowania konserwantów przedłużających datę ważności – drugim jest proces pasteryzacji, polegający na szybkim podgrzaniu, a następnie schłodzeniu soków w celu zniszczenia drobnoustrojów. Ich całkowity brak w opakowaniu pozwala na uzyskanie długiego terminu przydatności bez stosowania żadnych konserwantów.

Jestem eko!

Ta wiadomość z pewnością ucieszy wszystkich troszczących się o środowisko naturalne. Choć opakowania kartonowe składają się z trzech wymienionych wcześniej warstw, w pełni nadają się do przetworzenia – włącznie z nakrętką. Gdy już wypijemy sok, wrzućmy go do żółtego pojemnika na odpady, gdzie powinny trafiać tworzywa sztuczne i odpady metalowe. W ten sposób opakowanie kartonowe zostanie poddane recyklingowi. Co więcej, jeśli posiadają one symbol FSC®, to znaczy, że celuloza wykorzystana do ich produkcji pochodzi z drewna certyfikowanego. Jest ono uzyskiwane z lasów zarządzanych odpowiedzialnie, gdzie ochronie podlega fauna i flora, a pozyskiwanie drewna mieści się w bezpiecznych granicach umożliwiających odnowienie lasu.

Warto więc sięgać po produkty w kartonowych opakowaniach, szczególnie po soki – ok. 200 ml może być 1 z 5 porcji warzyw i owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia!

[1] Raport z badania ilościowego IQS dla Michael Bridge, marzec 2018 r. Badanie CAWI Panel, ogólnopolska, matki dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, klasy 2-3, N=203