fbpx

Prosto z krzaczka bądź z łubianki – nic nie może się równać z soczystym smakiem truskawek w szczycie sezonu!  Jednak zanim po nie sięgniesz (po raz kolejny 😉), sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o tych czerwonych, dojrzałych i przepysznych owocach!

Truskawki są niskokaloryczne!

Po truskawki bez wahania mogą sięgać osoby, które chcą schudnąć – 100 g tego owocu ma zaledwie około 30 kcal. Zawierają także sporo błonnika pokarmowego, który jest niezbędny w regulacji pracy układu pokarmowego i pomagają dłużej zachować uczucie sytości. Do tego truskawki charakteryzuje niski indeks glikemiczny, ich niewielkie ilości są więc bezpiecznym elementem diety diabetyków. Warto dodawać je do posiłków i to nie tylko do tych „na słodko”, takich jak naleśniki, musy czy ciasta. Truskawki dobrze sprawdzają się też w sałatkach owocowo-warzywnych, np. ze szparagami czy pomidorami, a całość warto uzupełnić szklanką soku jabłkowego, która będzie kolejną porcją warzyw i owoców w ciągu dnia.

Truskawki wspierają nasz organizm!

Poziomka ananasowa – bo tak brzmi właściwa nazwa truskawki – stanowi jedno ze źródeł wielu związków znanych z właściwości antyoksydacyjnych i antykancerogennych, czyli o działaniu przeciwnowotworowym. Do tego truskawki zawierają witaminę C, czyli kwas askorbinowy, oraz kwas elagowy. Pełnią one istotną rolę zwłaszcza w profilaktyce chorób nowotworowych, miażdżycy i cukrzycy, oraz w zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu. Antocyjany z kolei, które również znajdziemy w truskawkach, nie tylko odpowiadają za ich czerwoną barwę, ale są też jednymi z najsilniejszych przeciwutleniaczy, zwalczających szkodliwe działanie wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia komórek.

Truskawki doskonale smakują przez cały rok!

Po owoce najlepiej sięgać w sezonie, ale poza nim także. Truskawki mrożone pozwalają cieszyć się smakiem lata w każdej chwili,  a dodatkowo zachowują smak, aromat oraz wartość odżywczą. Mrożonki stanowią więc wartościowy element zbilansowanej diety i zdecydowanie polecamy sięgać po nie nawet do deserów lodowych, szczególnie w upalne dni!