fbpx

Niskokaloryczne i pyszne!

Truskawki należą do grupy owoców chętnie spożywanych przez konsumentów ze względu na doskonały smak i aromat, a także małą kaloryczność (100 g truskawek to jedynie około 30 kilokalorii) i niski indeks glikemiczny. Owoce te mogą być spożywane w stanie świeżym, a także wykorzystywane na mrożonki oraz do sporządzania deserów (lody, sałatki owocowe, koktajle, ciasta) i przetworów (np. kompoty, soki, dżemy, marmolady, galaretki). Godne polecenia są zwłaszcza przetwory wieloowocowe, zawierające poza truskawkami inne owoce jagodowe, jak np. agrest czy jagodę kamczacką. Doskonałym dodatkiem są również do soków, którym nadają smak lubiany przez konsumentów.

 

Truskawki na zdrowie!

Doskonały smak owoców i ich przetworów to jednak nie są jedyne zalety truskawek. Owoce te są cenione również za ich wysoką wartość odżywczą i prozdrowotną. Zawierają błonnik pokarmowy niezbędny do prawidłowej pracy układu pokarmowego, a ponadto są jednym z najważniejszych źródeł związków bioaktywnych znanych z właściwości antyoksydacyjnych i antykancerogennych. Zawarte w truskawkach polifenole, flawonoidy i antocyjany, a także kwas askorbinowy i elagowy, pełnią bardzo istotną rolę w diecie człowieka, zwłaszcza w profilaktyce chorób nowotworowych, miażdżycy i cukrzycy oraz zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu.

truskawki właściwości odżywcze dieta

Skład na 5+

Wykonywane w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach analizy składu chemicznego truskawek wykazały, że 100 g tych owoców zawiera od 39 do 58 mg kwasu elagowego, od 25 do 106 mg kwasu askorbinowego oraz od 250 do nawet 500 mg związków fenolowych, w tym od 8 do 70 mg antocyjanów. Jak widać, zakres zawartości związków bioaktywnych w truskawkach jest bardzo szeroki i w głównej mierze zależy od odmiany. Genotypy o wysokiej zawartości związków prozdrowotnych w owocach można znaleźć wśród odmian wyhodowanych w Instytucie Ogrodnictwa, jak np. ‘Selvik’, ‘Grandarosa’ czy ‘Panvik’, a także w kolekcji najnowszych, rodzimych klonów truskawki będących w końcowym etapie oceny.

Bogactwo substancji odżywczych

Oprócz antyoksydantów, truskawki są bogatym źródłem witamin średnio: A (średnio 2 µg/100 g owoców), B1 (0,03 mg/100 g), B2 (0,06 mg/100 g), B6 (0,6 mg/100 g), E (0,1 mg/100 g), K (13,5 µg/100 g), niacyny (0,06 mg/100 g), biotyny (4 µg/100 g) i kwasu foliowego (65 µg/100 g). Owoce te zawierają również makro- i mikroskładniki, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są to przede wszystkim potas (wartość przeciętna tego pierwiastka w 100 g owoców to 147 mg), fosfor (29 mg/100 g), wapń (24 mg/100 g) i magnez (13 mg/100 g), a także sód (2 mg/100 g), żelazo (0,4 mg/100 g), mangan (0,4 mg/100 g), cynk (0,14 mg/100 g), miedź (0,05 mg/100 g) oraz selen (0,4 µg/100 g).

Pamiętajmy więc, że truskawki to nie tylko rozkosz dla kubków smakowych, ale także bogaty zestaw składników mineralnych, witamin i wielu różnych składników bioaktywnych dla naszego organizmu, i sięgajmy po nie tak często, jak to tylko możliwe.

truskawki w diecie zalety

“”

Dr inż. Agnieszka Masny

Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa SGGW w Warszawie, jest Kierownikiem Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zajmuje się przede wszystkim hodowlą twórczą odmian truskawki, oceną przydatności nowych, polskich i zagranicznych odmian do uprawy w nowoczesnych technologiach produkcji, a także udoskonalaniem metod produkcji truskawki w polu i pod osłonami. Prowadzi również badania nad oceną mrozoodporności oraz podatności na choroby liści i werticiliozę odmian truskawki. Jest współautorem ponad 100 publikacji i doniesień naukowych, 3 broszur i książek, licznych artykułów popularno-naukowych i popularnych oraz 16 oryginalnych odmian truskawki.