fbpx

Zbilansowana dieta warzywno – owocowa

Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce jest niezbędna dla zachowania dobrego samopoczucia oraz sił witalnych, o czym mówi niejeden poradnik zdrowotny. Między innymi z tego powodu w 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) wprowadził istotne zmiany w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Odtąd warzywa i owoce znajdują się u podstaw tego zestawienia tuż nad aktywnością fizyczną. Co to dla Ciebie znaczy? Warzywa i owoce powinny być podstawą Twojego codziennego żywienia. Specjaliści zalecają, aby dziennie spożywać ich minimum 400 g jako element każdego z 5 posiłków.

Warzywa i owoce należy więc jeść jak najczęściej oraz w jak największej ilości. Optymalnie powinny stanowić połowę Twojej dziennej racji pokarmowej. Należy jednak pamiętać o ich właściwych proporcjach: 3 porcje warzyw oraz 2 owoców. Idealną alternatywą dla 1 porcji świeżych owoców jest również szklanka soku.

Zadbaj o zdrowie, jedz polskie warzywa i owoce

Zrównoważona oraz prawidłowo zbilansowana dieta bogata w pokaźne ilości warzyw i owoców niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia. Produkty te są bogatym źródłem cennych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowa dieta z odpowiednią ilością warzyw i -owoców ogranicza również ryzyko wielu chorób, co opisuje nasz poradnik zdrowia.

Warzywa i owoce zmniejszają szansę zapadnięcia na choroby układu krążenia, do których zaliczamy miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz chorobę wieńcową. Produkty te są również niezwykle istotne w profilaktyce cukrzycy oraz niektórych nowotworów. Dodatkowo warto również pamiętać, że warzywa i owoce są niskokaloryczne. Zazwyczaj ok. 100 g tych produktów dostarcza zaledwie od 20 do 60 kcal, co wynika z dużej zawartości wody na poziomie ok. 70-95 proc. Niska kaloryczność oraz wysoka zawartość błonnika pokarmowego sprzyjają więc utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety odchudzającej.

Dieta bogata w witaminy i mikroelementy – zawsze dodawaj polskie warzywa i owoce

Zdrowa dieta zasobna w owoce i warzywa to istotne źródło witamin i składników mineralnych, których nasz organizm w większości nie jest w stanie magazynować (wyjątek stanowią witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K). Aby więc zapewnić sobie stałą podaż minerałów i witamin, należy dbać o ich regularne dostarczanie wraz z pożywieniem. Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie 4-5 posiłków w stałych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny. Zawartość warzyw i owoców w każdym z nich pozwala zachować prawidłowy poziom witamin i składników mineralnych. Zgodnie z ich rekomendowanym spożyciem.

Nasz poradnik zdrowotny to źródło wiedzy na temat dobroczynnego działania warzyw i owoców na organizm człowieka. Zachęcamy więc do regularnej lektury i wprowadzania zaleceń do swojego życia!