fbpx

Nowy Rok jest dobrym momentem na wyznaczenie sobie nowych postanowień i celów, między innymi tych związanych ze stylem życia. To co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego zmodyfikowanie naszego dotychczasowego jadłospisu na taki, który będzie dostarczać dużej ilości warzyw, owoców i przetworów z nich pochodzących, takich jak np. soki będzie idealnym rozpoczęciem Nowego Roku. 

Warzywno-owocowa podstawa diety

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia, warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety i należy je spożywać tak często, jak jest to możliwe. Bowiem są one niezastąpionym źródłem witamin i składników mineralnych, w tym witaminy C, witaminy A, folianów czy też potasu. Stanowią też bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego, który wykazuje wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.

Warzywno-owocowa podstawa diety

5 porcji zdrowia w postaci warzyw i owoców

W ciągu dnia powinniśmy zjeść minimum 400 g warzyw i owoców, najlepiej w podziale na 5 porcji. Ważne, aby spożywać je w różnorodnych formach – świeże, przetwory lub gotowane oraz ze wszystkich grup kolorystycznych. Stawiajmy również na polskie produkty sezonowe. Soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne z powodzeniem mogą stanowić jedną z pięciu zalecanych dziennych porcji, gdyż charakteryzują się podobną zawartością składników odżywczych, co owoce i warzywa, z których zostały zrobione.

Soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne

Codzienna aktywność

Zachęcamy również do codziennej aktywności fizycznej jako kolejnego elementu zdrowego stylu życia. Nie musi to być bardzo intensywny wysiłek fizyczny – wystarczy 20 minutowy spacer  lub ćwiczenia rozciągające w domu.

Pamiętajmy również, że powinniśmy dbać o to, aby nasza dieta była prawidłowo zbilansowana przez cały rok, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu czy na wyjeździe, czy jest to zwykły dzień w tygodniu lub dzień weekendowy. Pozwalajmy sobie od czasu do czasu na drobne przyjemności w postaci słodkości, ale niech pierwszeństwo w naszej diecie wiodą warzywa, owoce  i otrzymane z nich różne produkty.

Codzienna aktywność w diecie

   *Tekst powstał w konsultacji z ekspertem, mgr Dominiką Skolmowską, dietetykiem i asystentem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu dietetycznym.