fbpx

Sen jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na nasze zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego właściwą jakość oraz liczbę godzin, którą przeznaczamy na nocny wypoczynek. Niewyspani jesteśmy rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją, chętniej sięgamy po niezdrowe, słodkie i słone przekąski, pogarsza się nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu.

Niestety problem bezsenności dotyczy coraz większej liczby osób, co ma niewątpliwie związek m.in. z szybkim tempem życia, stresem czy życiem niezgodnym z porami dnia. Wiele ludzi borykających się z problemami ze snem sięga po środki farmakologiczne. Jednak proste codzienne nawyki mogą poprawić jakość snu, a jednocześnie wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Zalicza się do nich m.in. ruch na świeżym powietrzu i odpowiednia dieta.

Dieta ma ogromne znaczenie dla organizmu. Dlatego, gdy mamy do czynienia z różnymi problemami związanymi z jego funkcjonowaniem, także gdy borykamy się z bezsennością, warto również przyjrzeć się temu, co i jak jemy i stylowi naszego życia. Z pewnością nadmiar spożywanej kofeiny, zarówno w kawie i herbacie, jak i w niektórych napojach gazowanych i tzw. energetykach, a także ciężkie i tłuste kolacje nie będą sprzyjały dobremu, jakościowemu snu. Wieczorem warto zatem postawić na lekką kolację, ograniczyć spożywanie ww. napojów w ciągu dnia oraz wprowadzić do codziennego menu produkty bogate w magnez i potas, jak np. brokuły i buraki, które mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i ciśnienie krwi. Można je spożywać również w postaci soków – zauważa dr hab. n. o zdr. Mariusz Jaworski, dietetyk i psycholog, adiunkt w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Borykając się z problemami ze snem, warto sięgnąć również po wiśnie. Okazuje się, że te cenione przede wszystkim za swój smak owoce, kryją potężną moc. Przeprowadzone w USA badania potwierdziły, że sok z wiśni wydłużył czas i wydajność snu osób badanych[1]. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy wykazali, że spożywanie soku wiśniowego powoduje wzrost egzogennej melatoniny, która korzystnie wpływa na długość i jakość snu u zdrowych mężczyzn i kobiet[2]. Szklanka soku wiśniowego wydaje się zatem idealną propozycją na jedną z 5 zalecanych przez WHO dziennych porcji warzyw i owoców dziennie. Szczególnie dla osób borykających się z problemami ze snem.

[1] Losso JN, Finley JW, Karki N, et al. Pilot Study of the Tart Cherry Juice for the Treatment of Insomnia and Investigation of Mechanisms. American journal of therapeutics 2018;25(2):e194-e201. doi: 10.1097/mjt.0000000000000584

[2] Howatson G, Bell PG, Tallent J, et al. Effect of tart cherry juice (Prunus cerasus) on melatonin levels and enhanced sleep quality. European Journal of Nutrition 2012;51(8):909-16. doi: 10.1007/s00394-011-0263-7