fbpx

Co łączy pomidora, bakłażana i ogórka? Przeświadczenie, że są warzywami, a przecież to… owoce! Przynajmniej z botanicznego punktu widzenia. I choć niejeden kucharz byłby zaskoczony taką klasyfikacją, to dla botanika jest ona zupełnie naturalne. Z czego wynika zasadnicza różnica pomiędzy warzywami i owocami?

Jak każda nauka, tak i botanika wprowadziła swoją klasyfikację, która w sposób logiczny pozwala usystematyzować wiedzę na temat znanych roślin. Podział ten nie zawsze jednak jest zrozumiały dla przeciętnego konsumenta – bo, na logikę, czyż ogórek nie powinien być warzywem? A jednak, cały świat może się mylić, ostatecznie to dział biologii zajmujący się roślinami będzie miał rację, która, na szczęście, z kulinarnego punktu widzenia nie będzie miała aż takiego znaczenia.

Warzywa i owoce – podział

Sprawa jest prosta – jeśli dana roślina powstaje z kwiatów i ma nasiona, mówimy o owocach. Warzywa zaś to inne części roślin, takie jak korzenie, liście czy łodygi. Według tej klasyfikacji oczywistym staje się, że ogórek to owoc, choć do deseru nie za bardzo pasuje, a z tym zazwyczaj kojarzą nam się owoce.

Pod względem kulinarnym przyjęto jednak trochę inną zasadę: w ogólnej świadomości warzywa zazwyczaj znajdują zastosowanie jako dodatek do posiłku lub dania głównego. Owoce zaś to często przekąska, pasująca też na drugie śniadanie lub podwieczorek.

Warzywa i owoce – podobieństwa

Oprócz tego, co dzieli, warto też pamiętać o tym, co łączy. Zarówno warzywa i owoce zawierają wiele witamin i innych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Podobnie jak przetwory, które z nich powstają na przykład soki czy smoothies. Ważne są także tzw. właściwości antyoksydacyjne niektórych substancji odżywczych – spowalniają one procesy starzenia się komórek, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. Z tego też powodu eksperci zalecają spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców w co najmniej 5 porcjach dziennie. Z czego jedną z nich może stanowić szklanka soku. Warto też pamiętać o proporcjach – 3 porcje warzyw i 2 owoców.

Podział botaniczny nie ma znaczenia w sokach

Soki są produkowane zarówno z owoców jak i warzyw i nie ma znaczenia czy do ich produkcji używany jest botaniczny owoc czy korzenie, liście lub łodygi. Istotny jest natomiast smak końcowego produktu. Nie bez znaczenia są również składniki odżywcze: witaminy, składniki mineralne, polifenole i inne fitoskładniki naturalnie obecne w owocach i warzywach, które nadają smak, konsystencję, a co najważniejsze odpowiadają za wartość odżywczą soków. Dlatego w sklepach znaleźć można soki klarowne, naturalnie mętne lub przecierowe, które zawsze są pyszne, naturalne i zdrowe.

Warzywa, które jednak są owocami

Na koniec podpowiadamy, które warzywa mogą zaskoczyć. Z botanicznego punktu widzenia owocami są:

  1. Pomidor
  2. Papryka czerwona
  3. Bakłażan
  4. Ogórek
  5. Dynia
  6. Cukinia
  7. Strąki grochu

Czy to jednak owoc, warzywo czy sok – po prostu sięgaj po nie dla zdrowia. Właściwości antyoksydacyjne i bogactwo składników odżywczych to właściwe powody, aby przymknąć oko na nie zawsze jasną kategoryzację.