fbpx

Soki to jedna z najprostszych metod na dostarczenie sobie porządnej dawki witamin i innych składników odżywczych. W zależności od rodzaju warzyw i owoców, z których powstają, mogą w różny sposób wspierać nasze ciało i dobre samopoczucie każdego dnia. Masz apetyt na polskie? My też, dlatego przedstawiamy najczęściej spotykane smaki soków z krajowych warzyw i owoców!

soki to witaminy i składniki odżywcze

Sok jabłkowy

Ulubiony sok Polaków! Wystarczy jedna szklanka mętnego soku jabłkowego, aby dostarczyć sobie od 50 do 100 mg polifenoli. Co to takiego? Te związki są jednymi z antyoksydantów, czyli substancji zmniejszających ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Oprócz nich w soku jabłkowym znajdziemy także potas, pozytywnie  wpływający na nasze ciśnienie krwi, a także pracę naszych mięśni.

sok pomidorowy

Sok pomidorowy

Pomidor w płynie to też świetny wybór dla osób aktywnych fizycznie, bo zawiera wcześniej wspomniany potas. Pamiętajmy też, że potas wypacamy w szczególnie gorące dni, dlatego warto go uzupełniać. Za co jeszcze cenimy sok pomidorowy, szczególnie pasteryzowany? Za likopen, kolejny antyoksydant. Jego przyswajalność w soku pasteryzowanym zwiększa się nawet trzykrotnie!

sok z buraków

Sok z buraka

Choć nie wszyscy go lubią, to jednak jego smakosze wiele zyskują – sok z buraka wyróżnia się wysoką zawartością folianów. Choć zaleca się je kobietom w ciąży, bo pomagają w prawidłowym wzroście tkanek dziecka, to nie tylko one powinny pić sok z buraka. Foliany wspierają także właściwą produkcję krwi  i uczestniczą w podziale komórek. Do tego wszystkiego wpływają pozytywnie na funkcje psychologiczne.

sok marchwiowy

Sok marchwiowy

Prowitamina A (beta-karoten), którą znajdziemy w soku z marchwi, najczęściej kojarzona jest z pięknym odcieniem skóry, bo faktycznie wspomaga opalanie i dba o dobrą kondycję naszej zewnętrznej powłoki. Jednak oprócz tego wspiera naszą odporność, a także wpływa pozytywnie na wzrok.

certyfikowane soki owocowe i warzywne

Soki dostępne w sklepach

Z polskich warzyw i owoców powstają też takie soki, jak sok z aronii, rokitnika czy z pigwy, nie są jednak tak często spotykane w sklepach, choć również są źródłem wielu składników odżywczych. Niezależnie od tego, po który sok sięgniemy w sklepach, pamiętajmy, że są one w pełni naturalne. Gwarantują nam to przepisy prawne, zgodnie z którymi soki nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. A gdzie szukać informacji o składnikach odżywczych i ich wpływie na zdrowie? Na przykład przy znaku Certyfikowany Produkt (CP) – jest on dedykowany produktom z warzyw i owoców. Przy nim znajdziemy oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, czyli informacje o składnikach odżywczych, zawartych w produkcie, i ich wpływie na nasze zdrowie.