fbpx

Szaroburo, zimno i ponuro, a do ciepłych dni daleko? Jest pewien sposób by zimie dodać odrobinę ciepłych i kolorowych barw, poczuć smak i aromat słonecznego lata.

Na świecie istnieje powszechne błędne przekonanie, że produkty „świeże” muszą być smaczniejsze i pełniejsze wartości odżywczych od tych, które są pasteryzowane. Nic bardziej mylnego, czego przykładem są owocowe i warzywne przetwory, takie jak np. soki. Również te pasteryzowane są pełne witamin i składników mineralnych. Warzywa i owoce wpływają nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale także poprawiają samopoczucie i dodają energii podczas chłodnych, zimowych dni. Dlatego warto szukać sposobów, dzięki którym możemy jak najczęściej korzystać z ich właściwości. Wybierając soki i inne owocowo-warzywne przetwory, możemy dostarczać organizmowi witamin, składników mineralnych, pochodzących z owoców i warzyw także zimą.

Czym tak naprawdę jest pasteryzacja?

Pasteryzacja jest znanym od lat bezpiecznym procesem utrwalania żywności. Proces ten nie wpływa negatywnie na wartość odżywczą soków. Ma on na celu zniszczenie drobnoustrojów i enzymów, które pozostawione w soku prowadzą do naturalnego ich psucia. Pasteryzacja to proces w pełni bezpieczny. Dzięki zaawansowanym technologiom podczas pasteryzacji, zminimalizowana jest utrata nieodpornej na wysoką temperaturę witaminy C, z uwagi na minimalizację czasu pasteryzacji, nawet do kilkudziesięciu sekund – szybkie ogrzanie, a następnie szybkie schłodzenie soku. Jest to proces bardzo podobny do tego, jaki stosujemy w domach robiąc przetwory na zimę ale ze skróconym czasem.

Przy produkcji jak i pasteryzacji soku jest zakaz stosowania jakichkolwiek substancji konserwujących. Soki muszą spełniać też inne, ściśle określone wymagania prawa – zarówno europejskiego, jak i polskiego.

Pasteryzacja, czyli przedłużona trwałość

Jedną z najważniejszych zalet pasteryzacji, jest to, że wpływa minimalnie na smak, zapach oraz kolor soku, jak również na większość składników odżywczych, takich jak błonnik, węglowodany, składniki mineralne czy część witamin. Proces ten gwarantuje bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktu. W niektórych przypadkach proces ten dodatkowo zwiększa przyswajalność składników odżywczych z warzyw i owoców: np. likopenu, czyli antyoksydantu w pasteryzowanym soku pomidorowym, a w soku marchwiowym – beta-karotenu.[1]

To bezpieczny fizyczny sposób na zachowanie smaku sezonowych owoców i warzyw i cieszenie się nim nawet zimą.

Soki to nie tylko wyśmienity smak, ale również ogromna bomba składników odżywczych. Ich słoneczny smak może nas przenieść do wakacyjnych wspomnień nawet w te chłodne jesienno-zimowe wieczory.

[1] Clevidence, B., Paetau, I., & Smith, J. C. (2000). Bioavailability of carotenoids from vegetables. HortScience, 35(4), 585-588.