Czarny bez jest krzewem występującą dość powszechnie w parkach i lasach w całej Europie. Znany jest on ze swoich prozdrowotnych właściwości i od wieków kwiaty były wykorzystywane w medycynie ludowej. Uważa się, że wzmacnia on organizm i pomaga zwiększyć odporność, a w razie choroby pomaga obniżyć gorączkę, działa napotnie czy łagodzi kaszel.

Do produkcji przetworów wykorzystywane są kwiaty, z których wykonuje się syrop i owoce, z których powstaje sok. Te pierwsze zebrane w duże baldachy zrywane są w maju i czerwcu, w sierpniu i wrześniu dojrzewają natomiast ciemne, błyszczące owoce.

Należy jednak pamiętać, że surowe owoce czarnego bzu mogą powodować zatrucia, ponieważ zawierają substancję, która rozkłada się do silnie trującego cyjanowodoru – sambunigrynę. Przed spożyciem należy więc dokładnie wysuszyć lub zagotować owoce, ponieważ obróbka termiczna powoduje rozłożenie sambunigryny i utratę przez nią szkodliwych właściwości.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

73 kcal
0,66 g
0,5 g
18,4 g
7 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina A*

36 mg
0,07 mg
0,06 mg
0,5 mg
0,23 mg
6 µg
30 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

38 mg
1,6 mg
5 mg
39 mg
280 mg
6 mg
0,11 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Czarny bez charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Czarny bez jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com