Czarny bez jest krzewem występującą dość powszechnie w parkach i lasach w całej Europie. Znany jest on ze swoich prozdrowotnych właściwości i od wieków kwiaty były wykorzystywane w medycynie ludowej. Uważa się, że wzmacnia on organizm i pomaga zwiększyć odporność, a w razie choroby pomaga obniżyć gorączkę, działa napotnie czy łagodzi kaszel.

Do produkcji przetworów wykorzystywane są kwiaty, z których wykonuje się syrop i owoce, z których powstaje sok. Te pierwsze zebrane w duże baldachy zrywane są w maju i czerwcu, w sierpniu i wrześniu dojrzewają natomiast ciemne, błyszczące owoce.

Należy jednak pamiętać, że surowe owoce czarnego bzu mogą powodować zatrucia, ponieważ zawierają substancję, która rozkłada się do silnie trującego cyjanowodoru – sambunigrynę. Przed spożyciem należy więc dokładnie wysuszyć lub zagotować owoce, ponieważ obróbka termiczna powoduje rozłożenie sambunigryny i utratę przez nią szkodliwych właściwości.

Przeciętna wartość odżywcza w 100g produktu

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 73 kcal
Białko 0,66 g
Tłuszcz 0,5 g
Węglowodany ogółem 18,4 g
Błonnik 7 g

Witaminy

Witamina C 36 mg
Tiamina 0,07 mg
Ryboflawina 0,06 mg
Niacyna 0,5 mg
Witamina B6 0,23 mg
Foliany 6 µg
Witamina A* 30 µg

Składniki mineralne

Wapń 38 mg
Żelazo 1,6 mg
Magnez 5 mg
Fosfor 39 mg
Potas 280 mg
Sód 6 mg
Cynk 0,11 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Czarny bez charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Czarny bez jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com