Dereń jadalny jest znany medycynie ludowej od wielu lat. Owoce derenia są doceniane ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, a więc dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Dereń znajduje swoje zastosowanie w leczeniu anemii, a także w przypadku dolegliwości żołądkowych. Świetnie sprawdza się także w kuchni – można z niego robić między innymi nalewki czy przetwory.

Dereń jest także polecany osobom, które borykają się z problemami żołądkowymi. Spowodowane jest to faktem, że jest to obfite źródło kwasów organicznych, fitoncydów i innych aktywnych związków. Mają one działanie ściągające i przeciwzapalne. Z kolei zawartość garbników powoduje, że może być on stosowany w przypadku biegunek i kolek żołądkowych. Warto wzbogacić również dietę w dereń w przypadku anemii.

Dereń wykorzystuje się również w kuchni do przygotowania wielu typów przetworów. Z owoców bądź liści derenia przygotowuje się nalewkę. Stosowana jest ona jako środek przeciwgorączkowy, stosowany w walce z przeziębieniem i w celu wzmocnienia odporności organizmu. Owoce derenia są często składnikiem sosów do mięs, ale również dżemów, konfitur, syropów, soków czy likierów. Z suszonych owoców derenia można również przygotować napar, który warto pić szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.