Koper jest znaną w Europie już w starożytności rośliną przyprawową. Młode pędy, czyli tzw. koperek stosowane są jako dodatek do bardzo wielu rodzajów potraw – sałatek, zup, sosów, zimnych przekąsek. Pędy z baldachami używane są natomiast podczas przygotowywania kiszonek – np. ogórków. Owoce zaś stosuje się w przygotowaniu kiszonej kapusty oraz stosuje jako przyprawę do zup czy sosów oraz przyrządza się z nich nalewki i likiery.

W kosmetyce wykorzystywany jest olejek koperkowy. Bywa on składnikiem produktów do higieny jamy ustnej np. past do zębów oraz ziołowych mydeł czy perfum.

W kuchni wykorzystuje się głównie ziele, w ziołolecznictwie natomiast owoce. Koper stosowany jest również jako surowiec zielarski o wielu leczniczych właściwościach. Przygotowuje się z niego napar, który działa uspokajająco, wspomaga proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi. We względu na brak szkodliwych działań ubocznych stosowany jest więc również u małych dzieci jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością.

Przeciętna wartość odżywcza w 100g produktu

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 33 kcal
Białko 2,8 g
Tłuszcz 0,4 g
Węglowodany ogółem 6,1 g
Błonnik 3,3 g

Witaminy

Witamina C 31 mg
Tiamina 0,23 mg
Ryboflawina 0,11 mg
Niacyna 0,20 mg
Witamina B6 0,10 mg
Foliany 36 µg
Witamina E 0,20 mg
Beta-karoten 2100 µg
Witamina A* 350 µg

Składniki mineralne

Wapń 64 mg
Żelazo 2,7 mg
Magnez 14 mg
Fosfor 51 mg
Potas 396 mg
Sód 7 mg
Cynk 2,60 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Koper ogrodowy charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Koper ogrodowy jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa