Koper jest znaną w Europie już w starożytności rośliną przyprawową. Młode pędy, czyli tzw. koperek stosowane są jako dodatek do bardzo wielu rodzajów potraw – sałatek, zup, sosów, zimnych przekąsek. Pędy z baldachami używane są natomiast podczas przygotowywania kiszonek – np. ogórków. Owoce zaś stosuje się w przygotowaniu kiszonej kapusty oraz stosuje jako przyprawę do zup czy sosów oraz przyrządza się z nich nalewki i likiery.

W kosmetyce wykorzystywany jest olejek koperkowy. Bywa on składnikiem produktów do higieny jamy ustnej np. past do zębów oraz ziołowych mydeł czy perfum.

W kuchni wykorzystuje się głównie ziele, w ziołolecznictwie natomiast owoce. Koper stosowany jest również jako surowiec zielarski o wielu leczniczych właściwościach. Przygotowuje się z niego napar, który działa uspokajająco, wspomaga proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi. We względu na brak szkodliwych działań ubocznych stosowany jest więc również u małych dzieci jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

33 kcal
2,8 g
0,4 g
6,1 g
3,3 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina E
Beta-karoten
Witamina A*

31 mg
0,23 mg
0,11 mg
0,20 mg
0,10 mg
36 µg
0,20 mg
2100 µg
350 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

64 mg
2,7 mg
14 mg
51 mg
396 mg
7 mg
2,60 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Koper ogrodowy charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Koper ogrodowy jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa