Kukurydza jest bardzo powszechnie uprawiana na świecie. Wyróżnić można aż ponad 200 jej typów i w zależności od budowy ziarna różnią się one przeznaczeniem. Jako warzywo do produkcji mrożonek i konserw wykorzystywana jest głównie kukurydza cukrowa. Najbardziej popularne są odmiany kukurydzy o żółtej i białej barwie ziaren, ale występują również odmiany o barwie niebieskiej, czarnej, różowej czy czerwonej.

Oprócz wspomnianych mrożonek i produktów konserwowych, produktami spożywczymi otrzymywanymi powszechnie z kukurydzy są również skrobia, mąka i kasza kukurydziana, syrop kukurydziany, suszone ziarna wykorzystywane do popcornu oraz płatki kukurydziane. Kukurydza jest również popularnym składnikiem wielu potraw, szczególnie istotnym w kuchni meksykańskiej.

Kukurydzę wykorzystuje się w również w wielu innych gałęziach przemysłu takich jak rynek paliw do produkcji alkoholu czy biogazu oraz w rolnictwie jako pasza dla zwierząt.

Jako surowiec zielarski o leczniczych właściwościach wykorzystywane jest natomiast znamię kukurydzy. Uważa się, że ma ono działanie moczopędne oraz wspomagające przy problemach z oddawaniem moczu czy zapaleniu pęcherza lub nerek.

Przeciętna wartość odżywcza w 100g produktu

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 115 kcal
Białko 3,7 g
Tłuszcz 1,5 g
Węglowodany ogółem 23,4 g
Błonnik 3,3 g

Witaminy

Witamina C 12,0 mg
Tiamina 0,143 mg
Ryboflawina 0,08 mg
Niacyna 1,70 mg
Witamina B6 0,19 mg
Foliany 52,0 µg
Witamina E 0,52 mg
Witamina K 0,3 µg
Beta-karoten 56 µg
Witamina A* 9 µg

Składniki mineralne

Wapń 6 mg
Żelazo 0,8 mg
Magnez 37 mg
Fosfor 102 mg
Potas 283 mg
Sód 7 mg
Cynk 0,40 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Kukurydza jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com