Kukurydza jest bardzo powszechnie uprawiana na świecie. Wyróżnić można aż ponad 200 jej typów i w zależności od budowy ziarna różnią się one przeznaczeniem. Jako warzywo do produkcji mrożonek i konserw wykorzystywana jest głównie kukurydza cukrowa. Najbardziej popularne są odmiany kukurydzy o żółtej i białej barwie ziaren, ale występują również odmiany o barwie niebieskiej, czarnej, różowej czy czerwonej.

Oprócz wspomnianych mrożonek i produktów konserwowych, produktami spożywczymi otrzymywanymi powszechnie z kukurydzy są również skrobia, mąka i kasza kukurydziana, syrop kukurydziany, suszone ziarna wykorzystywane do popcornu oraz płatki kukurydziane. Kukurydza jest również popularnym składnikiem wielu potraw, szczególnie istotnym w kuchni meksykańskiej.

Kukurydzę wykorzystuje się w również w wielu innych gałęziach przemysłu takich jak rynek paliw do produkcji alkoholu czy biogazu oraz w rolnictwie jako pasza dla zwierząt.

Jako surowiec zielarski o leczniczych właściwościach wykorzystywane jest natomiast znamię kukurydzy. Uważa się, że ma ono działanie moczopędne oraz wspomagające przy problemach z oddawaniem moczu czy zapaleniu pęcherza lub nerek.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

115 kcal
3,7 g
1,5 g
23,4 g
3,3 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina E
Witamina K
Beta-karoten
Witamina A*

12,0 mg
0,143 mg
0,08 mg
1,70 mg
0,19 mg
52,0 µg
0,52 mg
0,3 µg
56 µg
9 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

6 mg
0,8 mg
37 mg
102 mg
283 mg
7 mg
0,40 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Kukurydza jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com