Dzika róża jest bardzo ceniona przez zielarzy i farmaceutów już od ok. III w. p.n.e. Wykorzystywana jest jako ważny surowiec również w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Ze względu na swój smak i aromat, a również właściwości, wykorzystywane są głównie owoce dzikiej róży, ale również płatki kwiatów.

W przemyśle perfumeryjnym surowcem powszechnie wykorzystywanym jest olejek różany pozyskiwany z płatków kwiatów róży. W kosmetykach pielęgnacyjnych róża jest natomiast stosowana ze względu na swoje właściwości rozjaśniające przebarwienia, wyrównujące koloryt oraz nawilżające i wygładzające skórę.

Owoce dzikiej róży są jednym z najlepszych naturalnych źródeł witaminy C, której ilość różni się w owocach w zależności od ich odmiany, pory zbioru i sposobu obróbki. Owoce są cenione ze względu na swoje właściwości wspierające odporność. Uważa się również, że wpływają na pozytywny nastrój oraz pracę układu krwionośnego.

Najpopularniejszymi przetworami z dzikiej róży są sok, nalewka oraz konfitura produkowana z płatków kwiatów.

Przeciętna wartość odżywcza w 100g produktu

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 162 kcal
Białko 1,6 g
Tłuszcz 0,34 g
Węglowodany ogółem 38,22 g
Błonnik 24,1 g

Witaminy

Witamina C 426 mg
Tiamina 0,016 mg
Ryboflawina 0,166 mg
Niacyna 1,3 mg
Witamina B6 0,076 mg
Foliany 3 µg
Witamina E 5,84 mg
Witamina K 25,9 µg
Beta-karoten 2350 µg
Witamina A* 217 µg

Składniki mineralne

Wapń 169 mg
Żelazo 1,06 mg
Magnez 69 mg
Fosfor 61 mg
Potas 429 mg
Sód 4 mg
Cynk 0,25 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Owoc dzikiej róży charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Owoc dzikiej róży jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com