Dzika róża jest bardzo ceniona przez zielarzy i farmaceutów już od ok. III w. p.n.e. Wykorzystywana jest jako ważny surowiec również w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Ze względu na swój smak i aromat, a również właściwości, wykorzystywane są głównie owoce dzikiej róży, ale również płatki kwiatów.

W przemyśle perfumeryjnym surowcem powszechnie wykorzystywanym jest olejek różany pozyskiwany z płatków kwiatów róży. W kosmetykach pielęgnacyjnych róża jest natomiast stosowana ze względu na swoje właściwości rozjaśniające przebarwienia, wyrównujące koloryt oraz nawilżające i wygładzające skórę.

Owoce dzikiej róży są jednym z najlepszych naturalnych źródeł witaminy C, której ilość różni się w owocach w zależności od ich odmiany, pory zbioru i sposobu obróbki. Owoce są cenione ze względu na swoje właściwości wspierające odporność. Uważa się również, że wpływają na pozytywny nastrój oraz pracę układu krwionośnego.

Najpopularniejszymi przetworami z dzikiej róży są sok, nalewka oraz konfitura produkowana z płatków kwiatów.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

162 kcal
1,6 g
0,34 g
38,22 g
24,1 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina E
Witamina K
Beta-karoten
Witamina A*

426 mg
0,016 mg
0,166 mg
1,3 mg
0,076 mg
3 µg
5,84 mg
25,9 µg
2350 µg
217 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

169 mg
1,06 mg
69 mg
61 mg
429 mg
4 mg
0,25 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Owoc dzikiej róży charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)
Owoc dzikiej róży jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com